Ruský novinář Kašin je při vědomí a komunikuje s okolím

Zbitý komentátor deníku Kommersant se po sérii operací a probuzení z umělého spánku pomalu zotavuje. Podle agentur nemůže doposud řádně vypovídat. Policii však poskytl dílčí svědectví, dle něhož poznal v jednom z útočníků fotbalového chuligána.

(čtk)

15.11.2010 22:38


Spoluautor: Petr Jedlička

A4

Kašinův případ se v Rusku těší nebývalé pozornosti médií. Dle některých komentářů se jednalo o poslední kapku násilí, již byl novinářský stav ochoten snášet. Foto neznámého autora, flickr.com

Ruský novinář Oleg Kašin, který se začátkem listopadu stal v centru Moskvy obětí brutálního útoku neznámých pachatelů, už komunikuje s okolím a je při plném vědomí. Podle informací lékařů je jeho stav vážný, ale stabilizovaný.

Třicetiletý Kašin, redaktor vlivného ruského listu Kommersant, byl napaden před svým domem neznámými útočníky, kteří mu zasadili železnou tyčí na padesát ran. Přitom mu rozbili hlavu, zlomili obě čelisti a zpřeráželi končetiny.

Málokdo podle ruských médií pochybuje o tom, že útok byl odvetou za Kašinovu kritiku korupčních zlořádů v Moskvě. I policie se přidržuje vyšetřovacích verzí, které souvisejí s Kašinovou profesí.

Pacienta na jeho vlastní žádost odpojili od plicní ventilace, připravuje se jeho převoz z jednotky intenzivní péče. Příští týden ho ovšem čeká další operace.

Policejní výslech sice Kašin absolvovat ještě nemůže, ale o útočnících podle agentury ITAR-TASS už poskytl některé údaje. Jeden z nich mu prý svým vzhledem připomínal příslušníka militantního jádra ruských fotbalových fanoušků.

Ruská média už dříve upozorňovala na možnost, že Kašin se stal terčem útoku fotbalových chuligánů, kteří prý v Moskvě bývají často najímáni na „špinavou práci“.

Podle ruského serveru lifenews.ru Kašin nejspíš ví nebo přinejmenším tuší, kdo za útokem proti němu stojí.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.