Všechno to do sebe zapadá

Olga Lomová

Číňané se chovají, jako by byli pány světa, protože jim to mezinárodní společenství umožňuje.

Premiér Wen Ťia-pao potopil kodaňskou konferenci o změnách klimatu, soud v Pekingu 25. prosince odsoudil k jedenácti letům Dr. Liou Siao-poa za spoluautorství Charty 08, Čínská lidová republika zaznamenává i letos více než osmiprocentní hospodářský růst a proslulý britský investor a šéf Fidelity International Anthony Bolton, který původně hodlal odejít do důchodu, rozjíždí nový čínský fond — podle jeho slov „příležitost desetiletí“.

Mimo to 1. listopadu nad částí severní Číny včetně Pekingu bylo za pomoci jodidu stříbrného vystřelovaného do mraků (tzv. cloud seeding) vyvoláno jedenáctihodinové sněžení, jaké v této oblasti s chronickým nedostatkem vláhy již deset let nepamatují.

Po zveřejnění přímého svědectví Marka Lynase, účastníka závěrečných uzavřených jednání v Kodani, již nemůže být pochyb o tom, že právě ČLR má největší vinu na krachu konference OSN o změnách klimatu. Z Lynasových slov vyplývá, že premiér Wen Ťia-pao si dal záležet jedině na tom, aby ponížil amerického prezidenta a zároveň aby vytvořil dojem, že za neúspěch jednání mohou bohaté západní státy.

×
Diskuse
December 27, 2009 v 6.09
Bezděčně se člověku vybavuje Wittfogelova teorie orientálních despocií, kdy autoritativní státní byrokracie (samozřejmě vedle zdanění a potírání banditismu) sloužila budování a udržování velkých vodohospodářských systémů.
O Číně toho víme hanebně málo a tak doufám, že budete psát častěji. Děkuji za velice dobrý a kompaktní článek.
December 28, 2009 v 18.09
Také mě potěšilo objevení se dokonale erudované sinoložky Olgy Lomové známé ze starých Literárek na této publicistické platformě. Jak je dokládáno v jejím článku o postojích čínské delegace na kodaňském summitu s příznačnými konsekvencemi - je to pravé komunistické a navíc opřené o krizí ještě posílenou velmocenskou strukturu. Jak se konečně však v odezvu uzpůsobí evropská zahraniční politika vůči Číně - teď v poněkud efektivnějším organizačním uspořádání? Budou nadále stejně zastiňovat české až evropské hospodářské zájmy v čínském subsvětě nejen étos lidských práv (atd.), ale nyní už i existenční problémy lidských komunit na planetě?