Místní liberální politické hnutí v Táboře pokračuje druhé období v koalici. Tentokrát získalo funkci starosty a vyměnilo ODS z minulého období za ČSSD a TOP 09. Zelení se sice spojili s SOS a aktivními občany, ale budou zase v opozici.
Táborským starostou se na schůzi zastupitelstva v pondělí 8. listopadu stal Jiří Fišer z místního politického hnutí Tábor 2020 (T 2020). Hnutí sice komunální volby ve městě nevyhrálo, ale vytvořilo koalici s ČSSD a TOP 09. Dohromady mají strany patnáct zástupců v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. Fišera dnes v tajné volbě podpořilo šestnáct zastupitelů.
Místostarosty se stali Emil Nývlt, Olga Bastlová (oba ČSSD) a Lenka Horejsková (TOP 09). V radě města má ČSSD další tři místa a Tábor 2020 a TOP 09 po jednom.
V letošních komunálních volbách v Táboře získaly po šesti místech v zastupitelstvu ČSSD, ODS a Tábor 2020. Dále se do zastupitelstva dostala KSČM, která získala čtyři mandáty, TOP 09 se třemi a sdružení Jinak! se dvěma mandáty. Jinak! je pestrá kandidátka aktivních občanů, občanských iniciativ, Strany pro otevřenou společnost a Strany zelených.
Situace v Táboře vypadala dlouho patově. ČSSD až do víkendu proklamovala spolupráci s ODS. Obě strany však drží dohromady jen dvanáct hlasů a nemohly získat na svou stranu jiného spojence. Proti nim stály Tábor 2020, TOP 09 a sdružení Jinak! Tento trojblok měl v zastupitelstvu jedenáct členů. Až víkendová jednání přinesla změnu.
V sobotu 6. listopadu Fišer podepsal za trojblok předběžnou dohodu o spolupráci s ČSSD, která obsahovala jistá místa ve vedení města pro ČSSD, T 2020 a zčásti TOP 09. Její obsah předem s Jinak! nekonzultoval. V neděli se trojblok rozložil. Tábor 2020 a TOP 09 nechtěly sdružení Jinak! přenechat ani půldruhého místa v radě města (to druhé jen na polovinu volebního období), ani funkci neuvolněné místostarostky nebo částečně uvolněné radní pro protikorupční strategii a styk veřejnosti s radnicí. Na jednání o programových otázkách, které prosazovalo Jinak!, už ani nedošlo.
V minulém volebním období v Táboře vládla koalice ODS a Tábora 2020. Funkcionářem hnutí Tábor 2020 je přitom František Korbel, staronový náměstek ministra spravedlnosti, který dříve příležitostně spolupracoval s protijaderným hnutím a s Martinem Bursíkem. Ve druhé Topolánkově vládě byl dokonce za Stranu zelených poprvé navržen do funkce náměstka ministra.
„Poměr sil v radě města pro případ koalice trojbloku s ČSSD se vytvářel delší dobu,“ řekl František Korbel Deníku Referendum. „Od začátku bylo jasné, že ČSSD tam získá pět míst. Tábor 2020 měl zájem udržet Jinak! ve hře, ale tomuto sdružení jedno místo v radě nestačilo. My jsme se při šesti mandátech pochopitelně nemohli spokojit s jediným místem v radě, i když je to starosta. Jinou dohodu se nepodařilo nalézt. Přehlasování ze strany ČSSD se nebojíme, protože v koaliční smlouvě je zakotven princip, že všechna zásadní rozhodnutí budou schvalována nejméně dvoutřetinovou většinou všech členů rady města,“ doplnil Korbel.
Michaela Petrová, která vedla vyjednávací tým sdružení Jinak!, vidí průběh a výsledek povolebních jednání v Táboře jinak: „Bohužel jsme v závěru vyjednávání ztratili základní důvěru v dodržování daného slova a v to, že bychom měli v budoucí koalici dostatečný prostor k prosazování našich představ o vedení města. Proto jsme se rozhodli stát se konstruktivní opozicí. Rádi podpoříme ty kroky koalice, které budou pro město prospěšné. Ty škodlivé budeme tvrdě kritizovat. Veřejnosti můžeme slíbit dodržování našich předvolebních slibů a naprostou otevřenost.“