Poche: Nemyslím, že zvažování koalice s ODS je zradou na našich voličích

Lídr jedné z kandidátek sociálních demokratů v Praze Miroslav Poche řekl v rozhovoru pro Deník Referendum na adresu Jiřího Dienstbiera mladšího, že odmítáním povolební spolupráce s ODS zužuje koaliční potenciál ČSSD po podzimních volbách.

Vr_a

Vratislav Dostál

05.11.2010 14:14

369765_mediafax_ales_behounek

V zásadě jsem do strany vstupoval z idealistických důvodů, tvrdí Miroslav Poche. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Jaké pohnutky a motivace vás vedly ke vstupu do ČSSD?
Do ČSSD jsme vstoupili společně s Jiřím Dienstbierem na podzim 1998. Dlouhodobě jsem se zajímal o politické dění a liberální levicové myšlení mně bylo blízké. Sociální demokracie proto byla docela logickou volbou. S Jirkou jsme byli zpočátku aktivnější především na půdě Mladých sociálních demokratů. Teprve po čase jsem se začal více podílet také na politice pražské ČSSD. V zásadě jsem do strany vstupoval z idealistických důvodů, asi jako většina mladých lidí, kteří chtějí něco měnit kolem sebe.

Pražská ČSSD stojí před zásadním rozhodnutím: buď dodržet principiální předvolební slib, že nebude spolupracovat se stranou institucionalizované korupce, jejíž pražská organizace je ztělesněním této charakteristiky, anebo vstoupí do velké koalice s ODS a transparentní a násobně mediálně opakovaný slib poruší. Kterou z možností preferujete?
Naším předvolebním slibem je především volební program, se kterým jsme šli do voleb a předstupovali s ním před občany. Je volně přístupný a každý do něj může nahlédnout. Pokud mluvíte o předvolebních slibech Jiřího Dienstbiera, tak ty dával pouze a jedině on, aniž by to prodiskutoval s dalšími zástupci strany. Oficiální stanovisko ČSSD vždy bylo, že o povolebních koalicích se vyjednává až po volbách.

Sám nepreferuji žádnou variantu, protože čekám na to, co vyjedná tým, ve kterém je přítomen i Jiří. A ohledně otázky korupce a kdo je či není korupční stranou? Dovolil bych si pouze zmínit případ pana Hrubého, kterého pan Tůma označil za jednoho ze svých nejbližších spolupracovníků. Je strašně laciné ukazovat na všechny kolem sebe, TOP 09 by si ale první měla zamést před svým prahem.

Nedávno jste se na sociální síti Facebook vyjádřil k posunu ve vyjednávání týmů ODS a TOP 09 slovy: „Tak a máme to. Konec spekulacím, konec mediálním hrám. Zkopírujme bezohlednost vládní koalice i na pražskou úroveň.“ Je tedy obrazně hotovo a ČSSD začíná spíše počítat s opoziční rolí?
V tuto chvíli je tomu tak. Pokud vím, tak TOP 09 ukončila jednání s naším vyjednávacím týmem a o dalších jednáních nevím. Záleží na tom, zda se obě pravicové strany dohodnou či nikoliv.

Co zpětně soudíte o snaze některých pražských sociálních demokratů vyloučit z povolebních vyjednávání předvolebního lídra a kandidáta ČSSD na pražského primátora Jiřího Dienstbiera mladšího? Karel Březina se od této záležitosti, kterou vyvolal předseda ČSSD v Praze 7 Karel Klíma svým mediálním prohlášením, distancoval a zopakoval postoj Bohuslava Sobotky k této věci.
Jiří Dienstbier byl na jaře zvolen lídrem kandidátky na můj návrh a byl jako takový schválen krajskou konferencí. Odvedl kus práce ve volební kampani a za to mu je třeba poděkovat. Nemyslím si však, že by ČSSD bez Jiřího Dienstbiera v čele dosáhla výrazně horšího výsledku, navíc mi ne zcela vyhovuje jeho přístup k vyjednávání, kdy bez ohledu na program prosazuje pouze jednu variantu. Nicméně si myslím, že volební lídr by měl z principu být součástí vyjednávacího týmu a že jeho přítomnost v něm je zcela nezpochybnitelná.

Každému je jasné, že vyjednávání o podobě vlády na pražském magistrátu má celorepublikový přesah. Vnímáte tuto výrazně odlišnou pozici oproti menším městům a jinde vznikajícím velkým koalicím?
Je nutné si tady vyjasnit, že velkou koalicí by v Praze byla koalice TOP 09 a ČSSD, ale to jen na okraj. Nevnímám rozdíl oproti krajským městům, především Brnu, Ostravě, Hradci Králové, Plzni či Českým Budějovicím. Jen chápu, že pro některá pravicová media je toto téma mnohem zajímavější.

Rozpočet Prahy je takovým státem ve státě. Jak má chápat volič nepřehlednou kuloární strkanici ohledně rozpočtového určení daní? Je intervence a lobování pana Kalouska v této věci jako strážce státní kasy pro povolební vyjednávání určující? Praha může přijít dle některých výstupů až o 15 miliard.
Z pohledu rozpočtu hlavního města je změna rozpočtového určení daní podle návrhu pana Gazdíka naprosto smrtící. V době, kdy za sebou minulá rada nechala jako dědictví rozestavěný tunel Blanka a metro do Motola, je nad síly kterékoliv strany po této změně udržet vyrovnaný rozpočet. V důsledku to povede k dlouhodobému omezení investic do veřejných služeb či infrastruktury. Doplatí na to všichni Pražané.

Kterou z variant pražského povolebního uspořádání preferujete a proč? Opozici či koalici s ODS? TOP 09 totiž přerušila jednání, a tedy třetí možnost víceméně padla. A kterou z variant považujete za dané konstelace za reálně nejpravděpodobnější výsledek pražských vyjednávání?
Ptáte se víceméně na totéž, na co jsem před chvílí odpověděl. Opravdu vám neumím odpovědět, nejsem členem vyjednávacího týmu. Ale co vím, tak TOP 09 s námi aktuálně nejedná, z čehož Jiří Dienstbier opět briskně obvinil svoji vlastní stranu. Ještě v neděli přitom pan Laudát tvrdil v přímém přenosu, že vidí šance půl na půl.

Myslím si, že situace je velmi nepřehledná a jde jen těžko posoudit, kam jednání povedou. O programu TOP 09 nevíme zhola nic, v ODS jsou mediálně nepřijatelní lidé a v opozici bychom nechali město napospas pravici. Opravdu těžké rozhodování.

Karel Březina, místopředseda pražské ČSSD a člen pražského vyjednávajícího týmu, uvedl v týdnu v České televizi, že pokud by si měl vybrat mezi odchodem do opozice a koalicí s ODS, šel by do koalice. Není ale toto zdánlivé dilema věcí principiálního splnění předvolebního slibu nespolupracovat s ODS, neboť údajné množství vyjednaných programových průniků bude pro voliče beztak méně viditelným momentem?
Nemyslím si, že zvažováním koalice s ODS by bylo zradou na našich voličích. Naopak. Kdybychom se vzdali možnosti realizovat náš program, tak bychom postupovali proti zájmům všech, co nám dali důvěru. Proto v zásadě s Karlem Březinou souhlasím.

Nesmíme taky zapomínat, že žádný racionální politik před volbami nevyloučí spolupráci s demokratickými stranami, která by mu umožnila naplnit své programové priority. Sociální demokracie vyhrála na jaře volby, ale měla nulový koaliční potenciál. V důsledku tak vznikla Kalouskova a Nečasova asociální vláda. V Praze jsme nechtěli udělat stejnou chybu.

Jestliže se Jiří Dienstbier netajil tím, že by radši spolupracoval s TOP 09, tak pouze zužoval koaliční potenciál ČSSD po podzimních volbách. Nyní tvrdí, že nám na krajské konferenci opakovaně sdělil, že nepůjdeme do koalice s ODS. Musím si najít záznam, abych si připomněl tento projev. Je potřeba jeho slova interpretovat správně.

Březina také uvedl, že sice vnímá názor vedení ČSSD a nemalé části členské základny ohledně povolebního uspořádání, avšak podle něho je věci pražských sociálních demokratů, s kým uzavřou koalici, či zda případně odejdou do opozice. Jak vnímáte rozpor v prohlášeních Sobotky a Haška v této situaci?
Vedení ČSSD má samozřejmě právo dát své stanovisko k povolebnímu vyjednávání v Praze. V zásadě jsem však nezaznamenal, že by ve vedení převládl jasný názor na to co má pražská ČSSD dělat. Většina sociálních demokratů, jak jsem měl možnost v uplynulých dnech poznat, totiž uznává to, že koaliční jednání je záležitostí lidí, kteří v Praze kandidovali. Ti mají politickou odpovědnost za další vývoj, ne vedení strany. V tom má Karel Březina bezesporu pravdu.

Podle Karla Březiny je nicméně jednání třeba odosobnit a bavit se pouze o programových průsečících. Je to vůbec proveditelné? A lze to obhájit – vzhledem k minulosti a pověsti mnoha členů ODS – před voliči?
Pro každou stranu by mělo být prioritou prosadit svůj program, protože na jeho základě ji občané volili. Proto jsem přesvědčen, že jednání odosobnit lze. Je potřeba se nejdřív se bavit o tom, co se v Praze má další čtyři roky dělat. Teprve potom se uvidí, kdo bude realizovat to, na čem se vyjednávací týmy shodnou.

Víme o vás, že jste se principiálně distancoval od směřování předsedy OVV ČSSD P-7 a odsoudil jste nepřehlednou situaci kolem takzvaných černých duší v tomto obvodě. Je rozumné, že pan předseda Klíma i přesto obecně mluví za ČSSD a dokonce spolurozhoduje o tom, kdo za ni má vyjednávat, když jeho obvod bude teprve kompletně šetřen ÚKK ČSSD?
O šetření ÚKK a jejích výsledcích bohužel nevím. V době, kdy se blížily primárky, jsem se zastával skupiny, jejíž práva se mi zdála být poškozována. Myslím si však, že je potřeba počkat na rozhodnutí kontrolních orgánů než bude možné dělat jakékoliv závěry. Pro tuto chvíli je však potřeba respektovat, že Karel Klíma je právoplatně zvoleným předsedou a pokud má mandát od obvodní organizace, tak se může svobodně vyjadřovat k čemukoliv.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.