Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé…!

Předvánoční iniciativa, která měla za cíl znemožnit popovému zpěvákovi vítězství v hitparádě, se může jevit jako vítězství vkusu nad středním proudem. Spíše se za ní ale skrývá nedostatek velkorysosti.

Vánoce za to nemohou. Jsou to svátky důstojné a ušlechtilé. Ovšem na stresu, který nás obklopuje před nimi a často i v jejich průběhu, to nic nemění. Kvaltujeme v práci a zároveň se honíme za touhou připravit našim blízkým dny štědré, příjemné a pohodlné.

Abych Vánoce přečkal ve zdraví, pomáhám si koňskými dávkami přírody nebo uklidňující hudby. Po titulku úterního Práva „České hory čeká nájezd politiků“ letos upřednostňuji druhou zmíněnou únikovou strategii.

Koledy na půlnoční mši a ve sluchátkách John Lennon (Happy Xmas), Mahalia Jackson (Silent Night, Holy Night), Art Garfunkel (O Come All Ye Faithfull), Bon Jovi (Please Come Home For Christmas), Tichá dohoda (Večírek osamělých srdcí), Mark Knopfler (Ragpickers´ Dream), Shakin´ Stevens (Merry Christmas Everyone), Jarek Nohavica (Ježíšek), Chris Rea (Driving Home For Christmas), Jiří Suchý (Purpura), Bing Crosby a Ella Fitzgerald (White Christmas) to takříkajíc jistí… Mimochodem, zaznamenali jste, jaká podařená vánoční alba nedávno vydali Bob Dylan a Sting?

Ruku v ruce s tím, jak výnosné je obchodování s vánoční atmosférou, jdou také zisky hudebních producentů a vydavatelství. Vánočně laděné desky, výběry hitů i čerstvé desky jdou na odbyt více než v kterémkoli jiném ročním období. A to je, při celkově klesajícím prodeji hudebních nosičů, vskutku významné.

Prestižní záležitostí se též ve světě – méně už na našem malém dvorku – stalo vyšplhat na špici vánočních hitparád. O nejprodávanější píseň se letos strhla neuvěřitelná bitva ve Velké Británii. Od dob, kdy Simon Cowell spustil hudební reality-show X-Factor, vrcholící krátce před vánočními svátky, tradičně hitparády okupovali vítězové této soutěže. K nelibosti hudebních fajnšmekrů a odpůrců komerce.

Tentokrát se očekávalo, že prvenství ukořistí Joe McElderry, který, jen co sklidil plyšáky fanoušků soutěže X-Factor, vydal předělávku plytkého hitu Miley Cyrusové The Climb. Odpůrci komerčního trendu – a bylo jich na sedm set tisíc – se však z iniciativy Jona a Tracy Morterových spojili v síti Facebook a za spolupráce legend, jakými jsou například Paul McCartney, Dave Grohl, Muse, John Lydon, The Prodigy nebo Stereophonics, u nás pak třeba Miroslav Žbirka, začali houfně skupovat rapmetalovou hymnu „Killing In The Name“, kterou americká skupina Rage Against The Machine nahrála už v roce 1992.

Dobrá věc se podařila, chce se říci. Přesto mi v hlavě hlodají pochybnosti.

Představme si, že se u nás spojí zdejší pěvecké legendy Helena Vondráčková, Karel Gott a Petr Janda, aby předešli prodejnímu úspěchu – dejme tomu – Martina Chodúra, čerstvého vítěze soutěže SuperStar. Jak by na to reagoval český Facebook? Nedal by naše „zombíky“? Nebo by naopak podpořil jakoukoliv mladou krev, zvlášť když prokázala, že hlas má jaksepatří?

Jistě, Gott není McCartney. Definice hvězdy-stálice by patrně byla za našimi hranicemi poněkud jiná než naše. Ale proč se evropští rockeři a „kvalitní umělci“ nespojili v osmdesátých letech, kdy evropské hitparády bouraly hlasu zbavené modelky Sabrina, Samantha Fox a další? Z jakého důvodu nevadily? A z jakého vadí šikovní mladí lidé, kteří přece jen něco umějí, a mohou být zajímavými vzory pro své vrstevníky?

Přestože je pro mne Joe McElderry velkou neznámou a přestože Rage Against The Machine si poslechnu rád, předvánoční internetová iniciativa se mi příčí. Oč probůh jde? O dobrý pocit? O vavřínový věnec? O peníze? Oba interpreti jsou prý ve stáji vydavatelství Sony Music. To vydělá buď jak buď, a z vyhroceného souboje dokonce několikanásobně. Kam se poděl střet „komerce“ s „nekomercí“? Paradox jako vyšitý.

O bod méně – a teď ať si, prosím, kolegové sloupkaři duchovní a teologové zakryjí oči – pro kult Ježíška či Santa Clause a o bod více pro kult Satana Kalouse, stvořeného popleteným a uvnitř přitom dobrosrdečným kostlivcem v úžasném animovaném filmu Ukradené Vánoce Tima Burtona. Vždyť na Vánocích už dávno vydělávají i ti, které máme za nositele čehosi vyššího a hlubšího.

Nakonec možná vypnu i svůj CD přehrávač a zazpívám si u stromečku sám, „unplugged“, stejně mám už naposlouchaný docela široký repertoár. Snad mi to sousedi v oněch dnech lásky a blízkosti odpustí…

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.