Klaus ocenil i popírače změn klimatu či sympatizanta D.O.S.T.

U příležitosti oslavy vzniku ČSR vyznamenal prezident Klaus vedle několika válečných veteránů svého oblíbence Milana Knížáka, svého podporovatele z iniciativy D.O.S.T., svého souputníka - popírače globálních změn klimatu či kontroverzního podnikatele.

(dar)

29.10.2010 12:16


Spoluautor: ČTK

392893_mediafax_michal_kalasek

Ocenění od prezidenta převzala i ředitelka karlovarského filmového festivalu Eva Zaoralová. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek uděloval státní vyznamenání. To nejvyšší, Řád Bílého lva, propůjčil veteránům druhé světové války Emilu Bočkovi, Marii Ljalkové-Lastovecké a Janu Plovajkovi. Řád vojenské skupiny dostali za zásluhy o obranu státu a bojovou činnost.

Boček se účastnil jako stíhací pilot bojů na západní frontě. V roce 1946 byl propuštěn z armády, nyní působí jako předseda Svazu letců RAF v Brně. Ljalková-Lastovecká působila v československé jednotce v tehdejším Sovětském svazu. Byla zdravotnicí a jako jedna z prvních žen se účastnila bojů jako odstřelovačka. U československé jednotky působil i Plovajko; v roce 1948 byl zatčen a propuštěn z armády a perzekvován byl i po roce 1968. Ljalková-Lastovecká obdržela řád II. třídy. Boček a Plovajko řád III. třídy.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy převzali sportovec, první trenér Emila Zátopka, ale také politický vězeň Jan Haluza a agentka-chodkyně Julie Hrušková, která byla při jedné z akcí zatčena, mučena a strávila jedenáct let ve vězení. Stejný řád Klaus propůjčil odbojáři proti nacismu a komunismu Janu Jankovi, který byl po roce 1948 jako člen skautské odbojové skupiny odsouzen k trestu smrti, jenž mu byl změněn na dvacet let vězení. Řád II. třídy obdržel rovněž bojovník proti komunismu Josef Vlček, jenž je spjat s Maticí cyrilometodějskou. Vlček je příznivcem ultrakonzervativní iniciativy D.O.S.T., která Klause podporovala v odporu proti Lisabonské smlouvě.

Medaili za zásluhy Klaus udělil celkem patnácti lidem. Medaili za zásluhy prvního stupně udělil Klaus svému příteli a kontroverznímu řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi. Knížák byl nekonformním tvůrcem především před listopadem 1989. Medaili I. stupně obdrželi také virolog, imunolog a imunopatolog Karel Raška a dětský kardiolog Milan Šamánek.

Medaili za zásluhy II. stupně dostal básník Karel Šiktanc. Vedle řady vynikajících básnických děl psal Šiktanc také literaturu pro děti a překládal ruskou poezii, po roce 1968 musel publikovat převážně v samizdatu. Stejné ocenění získali programová ředitelka karlovarského filmového festivalu Eva Zaoralová, bohemista František Daneš, fyzikální chemička Blanka Wichterlová či úspěšný hokejista Jaromír Jágr.

Zajímavé je udělení medaile Jiřímu Michalovi. Ten v osmdesátých letech udělal jako člen KSČ kariéru ve státním podniku Léčiva a v listopadu 1989 v něm vystupoval na obranu tehdejšího režimu. Jako manažer se však dokázal rychle přizpůsobit novým podmínkám, stanul v čele podniku a v roce 1998 jej spolu se svými partnery získal bez výběrového řízení od státu. Podnik Zentiva pod ním úspěšně prosperoval, a Michal se stal symbolem úspěšného podnikatele. Stál však také u pádu chemického gigantu Chemapol, v jehož dozorčí radě seděl.

Medaili III. stupně obdržela filmová a divadelní herečka Hana Maciuchová, kněz, pedagog a spoluzakladatel Rádia Proglas František Fráňa a hasič Roman Hlinovský, který velel záchranářům při srpnové povodni v Libereckém kraji. Stejné ocenění prezident udělil matematiku Jaroslavu Nešetřilovi a dirigentu Vladimíru Válkovi. Medaili dostal také pedolog Miroslav Kutílek, jenž se zabývá i klimatickými změnami a jako jeden z mála vědců má na změny klimatu podobný názor jako Klaus.

Při zhruba hodinovém ceremoniálu zazněly česká hymna i husitský chorál. Předávání vyznamenání se zúčastnili politici – například ministři a členové obou parlamentních komor, představitelé církví a řada dalších lidí. Slavnost sledoval rovněž exprezident Václav Havel s manželkou Dagmar. Nepřišel naopak premiér Petr Nečas (ODS), který je na evropském summitu v Bruselu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.