Diskuse o levici: špílec Oty Novotného beru
František KostlánAutor reaguje na Otu Novotného v diskusi o levici, která by měla přestat fňukat a začít konat. Vysvětluje a rozvádí některá svá tvrzení.
Přislíbil jsem, že se vyslovím k rozsáhlejšímu diskusnímu příspěvku Oty Novotného pod mým článkem Výzva levici: přestaňte fňukat a začněte konat. Dostávám se k tomu až nyní, téma je snad natolik živé, že mu časová prodleva nevadí.
Napřed musím panu Novotnému (a několika dalším diskutérům) poděkovat, protože diskutoval k věci, šlo mu o obsah článku, nikoli o to trefit se do mé osoby či mého počínání.
Oto Novotný měl místy dojem, že se dopouštím přílišných zjednodušení: „Je např. pravda, že místní socdem v Praze 5 a v Mostě sklouzla nedávno k nepřijatelnému populismu a xenofobii ohledně menšin. Nemyslím si ale, že by vedení strany k tomu přistupovalo laxně a alibisticky. Čelní představitelé jako např. Hašek nebo Sobotka to hned veřejně odsoudili.“
K tomu mohu jenom shrnout, co jsem napsal dříve:
Sobotka po asi dvoudenním váhání požadoval na ČSSD v Praze 5, aby stáhla billboard s nápisem „Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami“. Smíchovští sice slíbili, že plakáty odstraní, ale ty byly dále vyvěšeny dalších čtrnáct dní. Sobotka o tom věděl, a mlčel k tomu.
Nešlo však jen o billboard, ale hlavně o předvolební program ČSSD v Praze 5, vystavený na jejím webu, který je — bez jakékoli nadsázky — na úrovni požadavků neonacistické Dělnické strany. Vedení ČSSD v čele se Sobotkou stažení tohoto programu z webu přes protesty lidskoprávních aktivistů nepožadovalo. Nazval jsem to eufemismem, který mne momentálně napadl: alibismus. Věděl bych i o přiléhavějších, avšak nezveřejnitelných výrazech.
Podobný styl Sobotka předvedl i v případě mostecké ČSSD. Ta šla do voleb s billboardy, na nichž se skvělo toto ujištění místního lídra ČSSD: „Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!“
Nevím odkud jsou nyní ti hoši za ČSSD v Praze, ale pragmatismus z nich jen čiší..., ale jsou odjinud než z Karlína. Myslím, že Oto Novotný proces v Praze vidí podobně, jak by ho viděl Šmeral a jak ho vidím já a nejen v Praze.
Proto se moderní umírněná levice v Německu, Francii, Dánsku i Británii kloní spíš k vizi (a né že ji nemá!), kterou pan Novotný zmiňuje v závěru textu - k propojení strany s širsím občanským hnutím, založeným na podobných hodnotách. Nejblíže k této vizi jsou strany na Islandu a v Norsku, což je však hodně jiný svět ... ale byla to vize i Eda Milibanda v Labour Party, tak uvidíme.
Myslím na každý pád, že u nás je stále velký potenciál ve zpětné vazbě, jíž mohou dávat ČSSD přející kritikové ke konkrétním politikám (když už jsem u těch alternativ k fňukání). Přijde mi akorát, že není úplně na místě tak činit v jazyku, který každého příjemce pozuráží hned v prvním odstavci ... ale to už je obecný podotek, problému s billboardy se to moc netýká.
No a na úplný závěr: i když jsem s tímto v menšině, stále ve smyslu napsaného věřím v přerod Strany zelených.
Máte pravdu, jenže záleží také na tom, o co člověk (lidé - straníci a sympatizanti) usiluje. Onen kompromis je v rámci systému nutný, ale přeci jen nemusí nutně jít až za hranice étosu, s nímž člověk začal dělat politiku. I nová strana se samozřejmě může zkazit (ba je to pravděpodobné), ale více konkurence také dává větší šanci na to, že se zkazí co nejméně.
K podrbnější diskusi z očí do očí jsem připraven, diskutuji rád (nerad reaguju na demoagogii, které jsem se pod mým článkem o levici také dočkal).
Mějte se dobře.
o pozurážení nic nevím. Možná jsem lecco mohl říci méně razantněji, ale už jsem prostě takový.
Jinak nepochybuji o tom, že část ČSSD brzy přestane bavit, co se v ní děje a dají to se zbytky zelených stran a s občanskými iniciativami dohromady.
Hovořím (a píšu) s lidmi, kteří se vesměs zajímají o politiku a hrne se to na mě ze všech stran: trpělivost s ČSSD pozvolna dochází. Lidé ji volí už jenom proto, že u vlády je současná koalice. A i kdyby ČSSD nakrásně příští volby vyhrála, nebude mít opět s kým složit vládu, protože jí bude nalevo chybět partner.
Mám zkušenost, že ať je následné sdělení sebepronikavější, mysl příjemcova se kvůli úvodu zablokuje a raději zůstane na svém. Ta narážka byla určena několika lidem, kteří takové úvody rádi píšou, a přitom vím, že si to zde přečtou.
Na Slovensku se dá hovořit o vzniku SMER, něco podobného by se mělo realizovat v Česku.
Problém byl třeba u nás se zelenými, kteří byli netradičně pravicí.
V Německu vznikla Die Linke ne úplně na zelené louce a trochu s Lafontainem připomíná Šmeralův postup. Pro SPD až se vymažou asi rozpory v osobní rovině to může být potřebný partner na levici i se zelenými.
K iniciativě typu ProAlt , IZSZ a Třeba NAL mám sympatie a pokud můžu se účastním jejich akcí , ale právě realita politiky v česku sice pluralitně, ale téměř jednotně při vstupu na scénu všechny přežvýká a zmizí ideály a morálka velmi rychle, jak píše O.Novotný, ale může být že ne , naděje umírá poslední.
Ten vstup na politickou scénu připomíná předvstupní jednání a plnění kapitol před vstupem do EU, které když jsme splnili, tak jsme se cítili nazí a bezmocní s devastací zemědělství, potravinářského průmyslu, bankovního sektoru, tradičních průmyslů a zbrojní výroby, ale Brusel byl spokojen. Snad to s novou levicí nedopadne podobně.
Současná scéna potřebuje M.Dušíny nebo osobnosti typu J.B.Tita , aby přes své velké ego viděli národy a národní potřeby svého státu, potřebuje je i volič , Kalousky a další má.
Klíčové hnutí vypadá docela pěkně, jen jestli není pragocentričtější než Věci veřejné. Ve volbách do sněmovny jsem neměl ani možnost je volit (na Vysočině, stále ještě jsem si odtamtud nepřehlásil trvalé bydliště), přestože na kohovolit.eu mi s ním vyšla druhá nejvyšší názorová shoda, hned po KSČM. Marně ovšem hledám nějakou zásadní myšlenku, která by dlouhodobě ospravedlnila existenci Klíčového hnutí jako samostatné strany, oddělené od Sociální demokracie. A od Strany zelených.
Nevzpomínám si přesně, zda na kohovolit.eu tenkrát Strana zelených nescházela; jestli ne, asi se zas tak moc programem, respektive názory svých předáků, Klíčovému hnutí nepodobá. Soudím nicméně, že velmi blízký Straně zelených je ProAlt, stejně jako většina lidí kolem Deníku Referendum. Jakub Patočka a Jan Beránek ji, konec konců, kdysi vedli. Nevzpomínám si jistě, jestli ji také přímo zakládali, zato si vybavuji článek Petra Uhla z Práva, ve kterém jejich vedení strany označil za sektářské, ale k čemu by bylo stáří, kdyby člověk nemohl zmoudřet, že? Hlavně by bylo žádoucí překonat osobní rozbroje, staré křivdy a nevyřízené účty, není moudré hádat se o kuličky, když nám berou střechu nad hlavou i zemi pod nohama.
Konec konců Strana zelených ani v době ostudné zelenomodré koalice Bursíka s Topolánkem neudělala úplně všechno špatně. Zajímavé mi na ní přijde, že se významně soustředí na všeobecnou rovnoprávnost lidí a ochranu a začleňování menšin, možná víc než na ochranu přírody. Byla to Strana zelených, nemýlím-li se, kdo dosadil do funkce zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába; mám dojem, že pro lidská práva a rovnost udělala SZ možná víc než pro ochranu přírody. Každopádně je to strana definovaná nějakou výraznou myšlenkou, do jejíchž řad by měli směřovat -- a její program a praktické chování ovlivňovat -- levicoví aktivisté příslušného smýšlení.
Kdo se hlásí k levici a netíhne ke Straně zelených ani nechce bourat kapitalismus, patří do ČSSD. Síla tradice je velká, myslím, že ovlivňovat ČSSD zevnitř bude snazší než pokoušet se ji nahradit nějakou novou, vlastní, kmotrů prostou sociální demokracií. Nedávná programová konference ostatně naznačila, že ČSSD by mohla mít vůli prosazovat program založený na myšlenkách, ne jen na touze po moci a osobním prospěchu; jde samozřejmě o to, zda významní myslitelé nebyli pozváni jen pro ozdobu, zda byla snaha sestavit moderní program myšlena vážně, zda odteď bude ČSSD skutečně pracovat s aktuálními sociologickými poznatky, ekonomickými rozbory a filozofickými myšlenkami. Každý, kdo přestane fňukat nad zkažeností naší politiky, vstoupí do ČSSD a začne tam něco dělat, tomu může napomoci.
Sám se dám nejspíš k Pirátům, ale ze mě si příklad neberte, já byl vždycky blázen. Krom toho jsem byl odmala fanatickým komunistou a nejbližší, co můžete mít, komunistickému zřízení -- a bez násilí -- je svobodný software http://www.gnu.org/gnu/manifesto.cs.html