Jiří Pehe je zřejmě prvním českým autorem, který byl na demonstraci při uvádění své knihy označen za zemského škůdce a vlastizrádce. V pátek si na něho počkali příznivci Akce D.O.S.T. vybaveni urážlivými transparenty a nenávistí.
Politolog Jiří Pehe představil v pátek knihu, v níž popisuje politický vývoj prezidenta Václava Klause od roku 1990 až do současnosti. Dlouholetý Klausův kritik v knize nazvané „Klaus — Portrét politika ve dvaceti obrazech" nabídl kritický obraz klíčové postavy české politiky. Jedním z hlavních závěrů Peheho „analýzy Klause" je, že nynější prezident a někdejší vůdčí postava postkomunistické transformace v posledních letech politicky upadá a věnuje se spíše svému zviditelnění než podstatným politickým tématům.
Vydání knihy vzbudilo nevídanou reakci. Několik příznivců sdružení Akce D.O.S.T., které Klause podporovalo v odporu proti lisabonské smlouvě a volá po hájení české státnosti, v pátek přišlo proti Pehemu demonstrovat před kavárnu, kde knihu představoval. Přinesli transparent, na němž Peheho označili za „zemského škůdce". Stejné heslo na ulici vykřikovali. Peheho osočili, že je„kolaborantem s Evropskou unií" a „vlastizrádcem". V rozhovoru s ČTK uvedli, že jeho knihu o Klausovi nečetli, nemůže v ní ale prý být nic jiného než pomluvy. „Co také jiného od Peheho čekat," řekl jeden z demonstrantů..
„Něco tak hluboce nedemokratickeho, jako je protest proti knize, navíc lidí, kteří tu knihu nečetli, nemůže zůstat bez komentáře," řekl Jiří Pehe Deníku Referendum.
Kniha je podle Peheho „komentovanou analýzou". Svůj protiklausovský osten se Pehe ale prý snažil mírnit a ve zpětném pohledu své hodnocení Klause částečně opravoval. Hlavní motivací pro napsání knihy podle něj bylo to, že knihy o Klausovi zatím píše především sám Klaus. „Za dvacet let o něm nevyšla žádná kritická studie," řekl Pehe. Klaus je přitom podle něj ústřední postavou české politiky a jeho dráha odráží vývoj demokracie v Česku. „Je to člověk, který stál u všeho podstatného, co se tady za dvacet let stalo, v dobrém i špatném," řekl.
„Klaus politicky a intelektuálně už několik let chátrá a témata, která si vybírá, jsou často bizarní," řekl Pehe při představení knihy. Klaus podle něj ztratil elán a schopnost hýbat politikou, které měl v první polovině 90. let. Nyní se na sebe prý snaží strhávat pozornost spíše kontroverzemi, na něž už ale často nereaguje ani domácí politická scéna. Klaus se tím podle Peheho „zesměšňuje", což je u politika jeho kalibru škoda. „Když si vybere vážná témata, tak se vyplatí mu naslouchat," podotkl Pehe s tím, že například nynější problémy eurozóny Klaus poměrně přesně předpovídal.
Čtenáři v Peheho knize spíše než politický komentář najdou popis klíčových událostí v Klausově politické kariéře a hodnocení toho, jaké postoje k nim klíčový český politik zaujal. Z každého roku vybral Pehe jedno stěžejní téma a poskládal tak "dvacet obrazů" z Klausova politického života.