Daň za solární elektřinu střílí vláda podle ekologů od boku

Vláda plánuje daň pro velké solární elektrárny. Hodlá tím zabránit výraznému vzestupu cen elektřiny. Podle ekologických organizací je tento postup správný, ale je třeba rozlišovat mezi velikostí, umístěním a rokem zapojení jednotlivých elektráren.

(dar)

20.10.2010 17:50

161757_mediafax_richard_radim

Mezi solárním panelem na poli a na budovách je třeba činit rozdíl, soudí ekologické organizace. Foto Richard Radim, Mediafax

Vláda premiéra Petra Nečase se rozhodla zdanit zisky solárních elektráren o dvacet šest procent. Chce tím zabránit vyššímu zdražení elektřiny. Daň by měly platit jen velké elektrárny od třiceti kW instalovaného výkonu připojené až po roce 2008.

„Zvláštní odvod ve výši dvacet šest procent by neměl ovlivnit garantovanou návratnost investice do fotovoltaiky patnáct let," tvrdí náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Vláda prý počítá s tím, že by daň přinesla do státní kasy na čtyři miliardy korun. Chce tím zajistit, aby zdražení elektřiny nepřekročilo pět procent.

Provozovatelům solárních elektráren se plán příliš nepozdává. „Zdanění je podraz na všechny strany, na provozovatele elektráren i na banky. Ve chvíli, kdy se tak razantně sníží výnosnost projektu, může to některé provozovatele přivést k bankrotu," uvedl pro Mf Dnes spolumajitel solárních elektráren Tomáš Korostenský.

Naopak ekologické organizace DUHA a Calla plán vlády na zdanění nadměrných zisků solárních elektráren v principu vítají a oceňují, že se nemá týkat malých panelů na střechách domů. Kritizují však paušální sazbu stanovenou pro všechny producenty bez rozdílu. Domnívají se, že je nutné rozlišit elektrárny podle roku uvedení do provozu, velikosti a jejich umístění na polích nebo na budovách.

„Paušální šestadvacetiprocentní sazba pro všechny je střelba od boku. Sazba musí být různá pro letošní a loňské projekty, velké a menší elektrárny, umístění na polích a na budovách," soudí Martin Sedlák z Hnutí DUHA.

Ekologům se nelíbí ani vládní plán, podle něhož chce po roce 2012 použít na snížení elektřiny emisní povolenky, které si stát nechal a nerozdal je energetickým společnostem. Peníze by podle nich stát měl raději vložit do Fondu energetické nezávislosti, který by zajistil zateplení všech domů v České republice.

„Tyto peníze by měla vláda investovat do zateplování domů, které statisícům domácností každoročně ušetří tisíce korun za energii a srazí dovoz plynu z Ruska,“ navrhuje alternativní řešení Edvard Sequens ze sdružení Calla.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.