Vesecká: tendr ČSÚ byl neprůhledný

Vladimír Kovář znovu zpochybnil výběrové řízení ČSÚ a předložil fotografii nabídky konkurenční firmy. Státní zástupkyně Vesecká označila tendr za neprůhledný.

(dar)

21.12.2009 14:35

100569_mediafax_jakub_polacek2

Vladimír Kovář. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká označila tendr Českého statistického úřadu (ČSÚ) na informační technologie pro příští sčítání lidu za naprosto neprůhledný a možná i zmanipulovaný. Podrobněji se však k případu nechtěla vyjadřovat, protože bude možná projednáván v trestním řízení.

Na podivný tendr upozornil šéf softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář. Ten ve výběrovém řízení neuspěl, přestože nabídl výrazně nižší cenu. Navíc jej prý kontaktovaly neznámé osoby, které mu měly za dvacet milionů nabízet hlasy dvou členů komise.

Kovář v pořadu Otázky Václava Moravce předložil ofotografované stránky nabídky firmy Hewlett-Packard, která tendr vyhrála. Snímky byly pořízeny asi dva týdny po odevzdání nabídky firmou HP. Navíc prý společnost nepředložila nabídku v elektronické podobě, čímž porušila podmínku zadání.

Český statistický úřad ve čtvrtek informoval o tom, že podle interního auditu postupoval při zadání zakázky zcela podle zákona i podle vnitřních směrnic. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže mezitím zahájil správní řízení, v němž má zjistit případná pochybení ČSÚ.

Podle ředitele Transparency International ČR Davida Ondráčky jsou výběrová řízení v České republice stále značně neprůhledná. Veřejnost se například nedozví, kdo je členem výběrové komise a kdo jak hlasoval.

Navíc probíhá zcela utajeně přípravná fáze, která je v mnoha případech nejdůležitější a často se již během ní rozhodne o vítězi. „Potom může celý proces klidně probíhat velmi průhledně a standardně, ale pokud už je ta nabídka vypsaná pro nějakého konkrétního dodavatele, tak je hotovo a věc je naprosto ztracená," vysvětlil Ondráčka.


Více informací:
Idnes.cz Kovář: Tendr statistického úřadu byl zkorumpovaný. Mám důkaz
Lidovky.cz Šéf Unicornu ukázal údajné důkazy o korupci v tendru ČSÚ


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.