Své snímky z Ekofilmu stahují i další filmaři

Ke včerejšímu stažení pěti snímků z festivalu Ekofilm na protest proti ovlivňování poroty ze strany ministerstva životního prostředí se dnes přidali i Olga Špátová, Linda Jablonská a Martin Řezníček. Organizátoři chtějí filmy i přesto promítat a vyzývají ke klidu.

(red)

04.10.2010 18:20

Aktualizováno: 05.10.2010 13:45

Zz

Auto*Mat na Ekofilm nakonec nepojede. A mnoho dalších českých dokumentů také ne. Foto Aero Films

Na protest vůči pokusu ministra životního prostředí ovlivnit rozhodování poroty Ekofilmu s cílem neudělit žádnou z festivalových cen dokumentárnímu filmu Auto*Mat, vůči zbabělému jednání poroty a mlčení organizátorů festivalu se včera sedm dokumentaristů rozhodlo stáhnout své filmy z festivalu Ekofilm. Konkrétně jde o Víta Klusák a Filipa Remundu (Český mír), Martina Marečka (Auto*Mat), Iva Bystřičana (Doba měděná), Lucii Královou (Pahrbek český) a Martina Duška a Ondřeje Provazníka (Ženy SHR).

Dnes organizátoři Ekofilmu publikovali reakci na otevřený dopis dokumentaristů, v níž se snaží situaci uklidnit a vyzývají režiséry, aby nepoškozovali diváka.

„V pátek 1. října bylo oficiálně vydáno dementi ministra životního prostředí k vašim obviněním o ovlivňování poroty stran Ministerstva ŽP. Tím jsme kauzu považovali za uzavřenou,“ píše se v odpovědi Ekofilmu. Dále se v ní uvádí, že mezinárodní porota je nezávislým subjektem a že bouřící se dokumentaristé pracovali jen s „dílčími“ a „neobjektivními informacemi“ a že tím, že oslovovali jednotlivé členy poroty, „byla narušena obecná zásada mlčenlivosti o výsledcích ještě před jejich oficiálním vyhlášením“. Dále tvůrce upozorňují, že jejich filmy nestáhnou, protože podpisem přihlášky se k umožnění projekce filmů zavázali.

„Mezinárodní filmový festival Ekofilm je především přehlídkou dokumentárních filmů určených pro diváky. Neobtěžujte prosím návštěvníky festivalu neověřeným nařčením a nesnažte se manipulací narušovat průběh festivalu a jeho dlouholetou prestiž,“ píše se dále v odpovědi.

Proti nařčení z ovlivňování poroty se dnes ohradil také ministr životního prostředí Pavel Drobil a vyzval své kritiky, aby zveřejnili jméno úředníka, který se snažil rozhodování poroty ovlivnit. Prý donedávna o Ekofilmu věděl pouze to málo, co mu řekli podřízení. Za kauzou pak z nějakého důvodu vidí hlavně snahu Strany zelených o zviditelnění, neboť informaci jako první zveřejnil Deník Referendum, kterému šéfuje Jakub Patočka, jenž stál kdysi ve vedení této strany.

I přes snahu organizátorů festivalu zamést kauzu pod koberec a opakovanému dementi ministra se dnes k sedmičce filmařů přidali další tvůrci a z festivalu tak stahují své filmy také režisérky Olga Špátová (Oko nad Prahou) a Linda Jablonská (Rodinné křižovatky – Experiment Z) a režisér Martin Řezníček (Šitkredit).

Skupina dokumentaristů včera zaslala otevřený dopis organizátorům festivalu. V něm kritizuje přístup členů poroty, kteří k závažným obviněním ohledně Drobilova zásahu do rozhodování mlčí. Ministrův krok zveřejnil pouze porotce Vlado Milunić, ostatní popírají, že by o něm věděli. Minimálně v případě jednoho z dalších porotců to prokazatelně není pravda. Podle autorů dopisu však v osobních rozhovorech členové poroty mimo záznam ovlivňování ze strany MŽP připustili. Filmaři se ohrazují rovněž vůči tomu, že v dané věci mlčí i organizátoři festivalu Ekofilm.

V prohlášení adresovaném organizátorům se píše: „Vzhledem k tomu, že jste do dnešního dne zahájení festivalu nezaujali žádné stanovisko k závažným obviněním o ovlivňování poroty stran Ministerstva ŽP, rozhodli jsme se, že si nepřejeme, aby se naše filmy (seznam viz níže) účastnily programu i soutěže festivalu EKOFILM 2010. Tímto vás žádáme, aby byly projekce našich filmů zrušeny."

„Nevidím důvod, proč pouštět film na festivalu, na němž ministr diktuje, který film má nevyhrát. Ekofilm se změnil na propagandistickou akci současného ministerstva životního prostředí. Bezelstné filmy o netopýrech, konvalinkách a výru obecném si tam jistě vystačí samy,“ prohlásil dokumentarista Martin Dušek.

Součástí otevřeného dopisu je vzkaz účastníkům Ekofilmu: „Divákům se za vzniklou nepříjemnost omlouváme a věříme, že pochopí, že se k tomuto kroku uchylujeme i v jejich zájmu.“


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.