Brněnský literární časopis Host slaví pětadvacetiny

Literární časopis Host spjatý nerozlučně s Brnem vznikl v roce 1985 a volně navazoval na tradici revue z šedesátých let Host do domu. Letos tedy oslaví 25. výročí své existence, během níž se stal neodmyslitelnou součástí českého literárního života.

(čtk)

24.09.2010 12:40

Host

Host je společně s Tvarem nejvýznamnějším českým literárním časopisem. Zdroj www.fleuron.cz

Brněnský časopis Host, který volně navazuje na slavnou revui Host do domu, si připomíná 25 let obnoveného vydávání. Spolu s Tvarem jde zřejmě o nejvýznamnější časopis věnovaný literatuře na českém trhu. Každý měsíc na pulty knihkupectví putuje 1 400 výtisků. I přes každoroční nejistotu spojenou s nutností grantové podpory věří redakce Hostu v pokračování tradice. „Dokud bude literatura, budou i literární časopisy," řekl dnes ČTK šéfredaktor Miroslav Balaštík.

Brněnská literární revue Host do domu si získala skvělé renomé zvláště v 60. letech minulého století. Současný Host začal vycházet v roce 1985 v samizdatu. Svým předchůdcům ze 60. let mohou současní redaktoři trochu závidět vyšší čtenost i širší dopad jejich činnosti. Role literatury ve společnosti se od té doby změnila, připouští Balaštík. V období uvolňování poměrů před rokem 1968 spisovatelé podněcovali společenské změny, a vyjadřovali i utvářeli názory širokých vrstev lidí.

„Důležitost literatury je samozřejmě nesrovnatelná. Nicméně tehdy mohla velká čtenářská očekávání vést k ploššímu chápání literatury, kdy se v ní například hledaly jen odkazy na politiku," míní Balaštík. Nyní čtenáři podle něj mohou chápat literární text všestranněji a mnohotvárněji. Příležitost pro literární časopisy vidí Balaštík v touze čtenáře konfrontovat svůj zážitek z knihy s jiným názorem, obsaženým třeba v recenzi nebo kritice.

Jubileu časopisu Host je věnován dnešní první den festivalu Brněnské kulturní HOSTování. Druhý a zároveň poslední den přehlídky zahájí v sobotu čtení spisovatelky a scenáristky Petry Soukupové. Její próza Zmizet se letos stala knihou roku, tedy absolutním vítězem cen Magnesia Litera. Program pokračuje slavnostním vyhlášením ceny Brněnská sedmikráska za nejlepší oslavnou báseň o Brně.

Historie českých literárních časopisů se slovem „host" v názvu je dlouhá, avšak přerušovaná. První revue nazvaná Host vznikla v Přerově v roce 1921. Její vydávání se brzy přesunulo do Prahy a trvalo do konce 20. let. Mezi přispěvateli byly významné osobnosti spjaté například s literárním expresionismem nebo skupinou Devětsil – mezi mnoha jinými třeba Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval a Karel Teige.

Na tradici navázal brněnský Host do domu, který vycházel od mírného uvolnění poměrů v polovině 50. let do začátku normalizace na přelomu 60. a 70. let. Na jeho přípravě se podíleli především básníci Jan Skácel a Oldřich Mikulášek a literární kritik Oleg Sus, ale také řada mladších a dodnes činných autorů.

Dnešní podoba časopisu Host se začala rodit v roce 1985, kdy Dušan Skála založil stejnojmenný samizdatový sborník. Po pádu komunistického režimu začal Host vycházet jako oficiální časopis. Postupně se vyvinul v otevřenou čtenářskou revui. „Současný Host směřuje k tomu, aby se stal literárně-publicistickým magazínem, který přináší reportáže z literárních akcí, analýzy, rozhovory s autory nebo kritiku," uvedl Balaštík. S časopisem je provázáno stejnojmenné knižní nakladatelství.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.