Brněnský literární časopis Host slaví pětadvacetiny
ČTKLiterární časopis Host spjatý nerozlučně s Brnem vznikl v roce 1985 a volně navazoval na tradici revue z šedesátých let Host do domu. Letos tedy oslaví 25. výročí své existence, během níž se stal neodmyslitelnou součástí českého literárního života.
Brněnský časopis Host, který volně navazuje na slavnou revui Host do domu, si připomíná 25 let obnoveného vydávání. Spolu s Tvarem jde zřejmě o nejvýznamnější časopis věnovaný literatuře na českém trhu. Každý měsíc na pulty knihkupectví putuje 1 400 výtisků. I přes každoroční nejistotu spojenou s nutností grantové podpory věří redakce Hostu v pokračování tradice. „Dokud bude literatura, budou i literární časopisy," řekl dnes ČTK šéfredaktor Miroslav Balaštík.
Brněnská literární revue Host do domu si získala skvělé renomé zvláště v 60. letech minulého století. Současný Host začal vycházet v roce 1985 v samizdatu. Svým předchůdcům ze 60. let mohou současní redaktoři trochu závidět vyšší čtenost i širší dopad jejich činnosti. Role literatury ve společnosti se od té doby změnila, připouští Balaštík. V období uvolňování poměrů před rokem 1968 spisovatelé podněcovali společenské změny, a vyjadřovali i utvářeli názory širokých vrstev lidí.
„Důležitost literatury je samozřejmě nesrovnatelná. Nicméně tehdy mohla velká čtenářská očekávání vést k ploššímu chápání literatury, kdy se v ní například hledaly jen odkazy na politiku," míní Balaštík. Nyní čtenáři podle něj mohou chápat literární text všestranněji a mnohotvárněji. Příležitost pro literární časopisy vidí Balaštík v touze čtenáře konfrontovat svůj zážitek z knihy s jiným názorem, obsaženým třeba v recenzi nebo kritice.
Jubileu časopisu Host je věnován dnešní první den festivalu Brněnské kulturní HOSTování. Druhý a zároveň poslední den přehlídky zahájí v sobotu čtení spisovatelky a scenáristky Petry Soukupové. Její próza Zmizet se letos stala knihou roku, tedy absolutním vítězem cen Magnesia Litera. Program pokračuje slavnostním vyhlášením ceny Brněnská sedmikráska za nejlepší oslavnou báseň o Brně.
Historie českých literárních časopisů se slovem „host" v názvu je dlouhá, avšak přerušovaná. První revue nazvaná Host vznikla v Přerově v roce 1921. Její vydávání se brzy přesunulo do Prahy a trvalo do konce 20. let. Mezi přispěvateli byly významné osobnosti spjaté například s literárním expresionismem nebo skupinou Devětsil — mezi mnoha jinými třeba Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval a Karel Teige.
Na tradici navázal brněnský Host do domu, který vycházel od mírného uvolnění poměrů v polovině 50. let do začátku normalizace na přelomu 60. a 70. let. Na jeho přípravě se podíleli především básníci Jan Skácel a Oldřich Mikulášek a literární kritik Oleg Sus, ale také řada mladších a dodnes činných autorů.
Dnešní podoba časopisu Host se začala rodit v roce 1985, kdy Dušan Skála založil stejnojmenný samizdatový sborník. Po pádu komunistického režimu začal Host vycházet jako oficiální časopis. Postupně se vyvinul v otevřenou čtenářskou revui. „Současný Host směřuje k tomu, aby se stal literárně-publicistickým magazínem, který přináší reportáže z literárních akcí, analýzy, rozhovory s autory nebo kritiku," uvedl Balaštík. S časopisem je provázáno stejnojmenné knižní nakladatelství.