Vláda šetří, pro Afghánistán chce ale Vondra další vojáky

Podle ministra obrany Alexandra Vondry by se příští rok mělo angažovat v Afghánistánu o dvě stě českých vojáků více. Podle kritiků však budou podporovat zkorumpovaný režim a v době šetření přijde akce ČR na 1,5 miliardy korun.

(dar)

23.09.2010 19:17


Spoluautor: ČTK

370455_mediafax_irena_frolova

Strategie pro další směřování NATO není. To ale nebrání Alexandru Vondrovi prosazovat navýšení vojáků ve válce v Afghánistánu. Foto Irena Frolová

Ministr obrany Alexandr Vondra usiluje o posílení českého vojenského útvaru v Afghánistánu o dvě stě vojáků, v příštím roce by jich tam tedy mělo sloužit 730. Informace ČTK ve čtvrtek potvrdil ministr obrany Alexandr Vondra. Podle dostupných informací by do Afghánistánu měli znovu odjet příslušníci speciálních sil, má jich být asi sto. Elitní jednotka z Prostějova již v této zemi operovala, do konce loňského roku bojovala proti hnutí Tálibán.

Po nesouhlasu levice, která ve Sněmovně zablokovala jejich další působení v neklidné asijské zemi, se navrátili zpět do vlasti. V letošním roce je v Afghánistánu prostějovských specialistů pouze asi dvacítka, chrání český zastupitelský úřad v Kábulu.

Místopředseda Sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek se staví k návrhu vlády kriticky. „Za sebe mohu říci, že v Afghánistánu vládne rodina, která je mimořádně zkorumpovaná. Režim tam má silně pošramocenou pověst a za současného stavu jsem k navyšování jednotek velmi skeptický, neboť mám vážné pochybnosti o jejich smysluplnosti. Každopádně jako ČSSD budeme o svém postoji ještě jednat,“ řekl Deníku Referendum Zaorálek.

Jeho kolega a stínový ministr obrany za ČSSD Petr Hulinský však již pro ČTK uvedl, že sociální demokraté by navýšení kontingentu nepodpořili. „Ani nyní nejsou v Afghánistánu stavy vojáků naplněny,“ řekl k problematice Hulinský.

Vláda patrně navrhne vyslat i více policistů, naopak v návrhu asi chybí poskytnutí radaru Artur, s nímž počítala předchozí úřednická vláda Jana Fischera.

Účast českých vojáků v zahraničních misích musí schvalovat Parlament. Vondra zároveň zopakoval, že vedle navýšení účasti v Afghánistánu současně vláda sníží svoji účast v Kosovu na devadesát vojáků. Nyní je tam zhruba pětisetčlenný kontingent.

Severoatlantická aliance vyzývá své členy, aby posílili hlavně školicí týmy. Do Afghánistánu odjela na začátku září skupina českých vojáků, která bude od listopadu cvičit příslušníky afghánské armády.

V současnosti v Afghánistánu pracuje přibližně 530 příslušníků české armády. Většina z nich působí v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar, čeští piloti vrtulníků se svými stroji pomáhají přepravovat spojenecké i afghánské jednotky, další vojáci působí na základně Bagrám necelých padesát kilometrů severně od Kábulu.

Podle Jana Májíčka z Iniciativy Ne základnám však nemá NATO ani Česká republika žádnou analýzu bezpečnostní situace. Současná strategie je podle něj odsouzena k selhání, které bude stát další zbytečně zmařené lidské životy.

„O finančních prostředcích, kterých, jak se nám tvrdí, není dostatek ani nemluvě. Jen navýšená česká účast v Afghánistánu má stát 1,5 miliardy ročně," uvedl pro Deník Referendum Májíček.

Cesta k řešení konfliktu přitom podle něj existuje. „Stabilitu v zemi lze řešit například rozmístěním jednotek Šanghajské organizace spolupráce, které jsou pro místní obyvatele mnohem přijatelnější,“ uvedl již před časem.

Šanghajskou organizaci spolupráce tvoří řada asijských zemí, mezi nimi i Čína, Rusko, Indie či Pákistán. Podle Májíčka již jejich zástupci západním spojencům možnost pomoci nabízeli.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.