Němečtí zelení mají nebývalou podporu, dotahují se na SPD

Zářijový volební model přisoudil německé straně zelených doposud rekordní podporu – čtyřiadvacet procent. Podle komentátorů je to dík tomu, že se nebojí stavět do čela zásadových občanských kampaní, důležitých pro liberální i levicové voliče.

(pjed)

22.09.2010 18:09

A2

Němečtí zelení se profilují nejen na ekologických, ale i sociálních tématech. Foto Henning Bulka, flickr.com

Senzační novinku ve středu přinesl německý zpravodajský portál Stern: Kdyby se nyní konaly volby, Bündnis 90/Die Grünen, tedy německou stranu zelených, by podpořil stejný počet voličů jako německou sociální demokracii – SPD. Oběma opozičním stranám by dalo hlas čtyřiadvacet procent rozhodnutých Němců. Zelení tak dosáhli historické obliby a podle agenturních komentářů mohou SPD vystřídat v pozici hlavní levicové strany.

Portál Stern si nechal příslušný volební model vypracovat společně s televizní stanicí RTL. Ostatní německá média jej přebírají, k senzačním interpretacím se ale staví ostražitě. Frankfurter Allgemeine Zeitung například publikoval ve stejný den výsledky vlastního průzkumu, jež pro něj dlouhodobě zpracovává Institut für Demoskopie v Allensbachu. Dle těchto údajů se podpora zelených zvedla jen na 18,5 procent, zatímco k SPD se kloní 29,5 procent dotázaných.

Trend je nicméně zřejmý. Podle veškerých komentářů podpora zelených narůstá, a kdyby došlo k předčasným volbám, tradiční koalice s SPD by získala pohodlnou většinu.

K zeleným se vrací především mladí voliči, kteří při spolkových volbách v září 2009 podpořili liberální FDP, část stoupenců SPD a také skupiny zásadově levicových aktivistů. Ti podle politologických analýz k posledním volbám nepřišli, nyní se ale mobilizují při velkých občanských kampaních, na nichž zelení spolupracují.

Podle německé sekce zpravodajského serveru The Local – Germany zvyšuje podporu zelených zejména skutečnost, že se postavili do čela kampaně proti prodloužení životnosti jaderných reaktorů a tajným jednáním o úložištích jaderného odpadu, jež vede vláda Angely Merkelové, a proti mamutímu projektu přestavby stuttgartského nádraží, které prosazuje kancléřčina strana CDU v Bádensku-Württembersku.

Na poslední demonstraci proti jaderné politice vlády se minulý týden sešlo v Berlíně až sto tisíc lidí. Ve Stuttgartu zas přišlo v pátek třicet až pětapadesát tisíc Němců vyjádřit solidaritu aktivistům, kterým policie rozbořila dvousetstanové protestní městečko.

Křesťanskodemokratické CDU/CSU přisuzují průzkumy mírně klesající podporu okolo třiceti, resp. sedmadvaceti procent. Poměrně stálou oblibu okolo deseti až jedenácti procent si udržuje i radikálně levicová Die Linke. Největší propad v preferencích za minulý rok zaznamenala FDP – z více než třinácti v září 2009 na současných pět.

Bündnis 90/Die Grünen vznikl spojením východoněmeckých ekologických iniciativ a západoněmecké strany zelených v roce 1993. V letech 1998–2005 se účastnil dvou spolkových vlád, pokaždé v koalici s SPD vedené Gerhardem Schröderem. Nejvíce hlasů na spolkové úrovni získali zelení v roce 2009 – čtyři roky poté, co odmítli spojenectví s CDU/CSU a FDP kvůli přílišné pravicovosti kabinetního programu. Zelené politiky tehdy podpořilo 10,7 procent voličů.

Další informace:
Stern.de Grüne holen die SPD ein
Frankfurter Allgemeine Zeitung Grüne im Höhenflug
Der Spiegel Grüne holen in Umfrage erstmals SPD ein
Der Spiegel SPD schert sich nicht um Grünen-Höhenflug
The Local – Germany Greens hit major league with record support
The Local – Germany Police clear tents of Stuttgart 21 protesters
Expatica Anti-nuclear German Greens hit poll high as Merkel drops

Informační speciál
k přesunu stuttgartského nádraží na stránkách SWR.de


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.