Na 21. září připadla první významná konfrontace mezi vládou, která vyhlásila plán asociálních a bezkoncepčních škrtů, a občanskou společností, která se snaží zažehnat nejhorší. V Praze se konala odborářská demonstrace. Přečtěte si náš přímý přenos.
16:15 Takže to je z dnešního přímého přenosu od našeho týmu vše.
Odboráři myslím příjemně překvapili, byli silnější, než se čekalo, odhodlaní, vtipní, ujišťovali se vzájemnou podporou. Pohled na proud lidí valících se z Letné byl impozantní a vláda zřejmě prohloupí, bude-li se ho snažit pouze zlehčovat.
Odborářské hnutí bude bezprostředně sílit, ale přesto nemusí vytrvat. Zkušenost říká, že nálady veřejnosti bývají vrtkavé, a pokud bude vláda odpor odborů drtit, může se nakonec rozplynout, zvláště zůstane-li osamocený.
Zdá se, že největší šanci odborářům skýtá rozšiřování a prohlubování aliancí: mezi jednotlivými odborovými svazy, jak naznačilo vystoupení předáka Odborového svazu KOVO i projevy vzájemné solidarity učitelů a ostatních pracovníků ve školství. Velký význam může mít podpora občanské společnosti, právě v tom může svou historickou úlohu sehrát iniciativa ProAlt.
Důležité ale bude také propojit hnutí odborů s politickou opozicí. Nejpraktičtější myšlenkou dnešního dne se mi tak jeví názor Jiřího Peheho, že by ČSSD měla udělat vše pro vyjednání podpory odborů před senátními volbami.
Budování široké občansko-politické aliance jistě není jednoduchou cestou, ale zato takovou, která by mohla vést nejen k poražení bezkoncepčních vládních škrtů; nakonec by mohla proměnit charakter celé české společnosti.
16:10 ČTK přinesla reakce Petra Nečase a Miroslava Kalouska na dnešní demonstraci:
„Vláda neuhne v žádném případě od snížení objemu platových prostředků ve veřejném sektoru o deset procent. O konkrétní formě tohoto snižování jsme připraveni jednat a také jednáme s představiteli příslušných odborových svazů," řekl Nečas. Veřejný sektor se podle premiéra dosud nepřizpůsobil stavu českého hospodářství a mzdy v něm rostly reálně o 3,7 procenta.
„Není možné, aby přes zjevný propad ekonomiky, propouštění a šetření v soukromých podnicích žila celá veřejná sféra mimo tuto realitu," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení. Odborářům ale vzkázal, že dveře k dalšímu jednání jsou otevřené. „Vláda nechce lidem, i těm, kteří dnes přijeli demonstrovat, způsobit za rok či za dva mnohem větší problémy, proto musí na omezení mezd ve veřejném sektoru trvat," uvedl.
A ministr financí Kalousek: „My nejsme v situaci, kdy bychom mohli slevit z tohoto rozhodnutí, protože kdybychom ho odložili, čekala by nás všechny opatření mnohem tvrdší. ČR není v situaci, kdy se může rozhodovat o tom, zda to udělá, nebo ne. Buď to uděláme teď sociálně citlivě, a bude to pouze deset procent, nebo se toho lekneme, budeme to dělat později, a pak to bude mnohem víc než deset procent a zasáhne to mnohem více lidí."
15:55 Krátce po demonstraci se konala tisková konference špiček ČSSD, kterou sledoval Vratislav Dostál. S těmito poznatky:
Úřadující předseda Bohuslav Sobotka hned v úvodu sdělil, že sociální demokracie dnešní demonstraci vítá. „Protesty odborářů jsou oprávněné, neboť politika současné vlády, jejímž výsledkem bude propouštění a snižování mezd státních zaměstnanců, je nepřijatelná i pro ČSSD,“ uvedl Bohuslav Sobotka.
Pokud vláda podle Sobotky neustoupí, státní zaměstnanci ztratí motivaci pro tento stát cokoli dělat. Sociální demokraté obviňují současnou trojkoaliční vládu z destrukce veřejné sféry, jejímž cílem je ji zprivatizovat.
Sobotka na závěr vyzval vládu občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných, aby vyslyšela požadavky odborů. „ČSSD tyto požadavky podporuje,“ uzavřel Sobotka.
15:35 ČTK doplnila zprávu o incidentu na ministerstvu vnitra také o vyjádření ministra Johna: „Hlavně budeme opravovat a daňové poplatníky to bude stát peníze. Neboli odbory, které chtěly získat peníze, připravily ostatní občany o tisíce korun," komentoval incident ministr vnitra Radek John (VV). Konkrétní rozsah škod ale neznal.
Na ministerstvu vnitra se podle zpravodaje ČTK někteří demonstrující dostali silou i za bezpečnostní rám, který spadl.
Radek John byl pro demonstranty jedním z hlavních terčů. Na jedné z rakví přinesených na ministerstvo vnitra byl nápis „Policie ČR skonala po těžké nemoci". Z reproduktorů k tomu zněla hlasitá hudba, například píseň V mládí jsem se učil hrobařem. Píše ČTK.
Probíhá tisková konference ČSSD.
15:15 Vratislav Dostál hovořil s politologem Pavlem Šaradínem: „Dnešní demonstrace je prvním zásadnějším střetem pravostředové vlády s občany. Je sice nepravděpodobné, že po jedné demonstraci odborů vláda ustoupí ze svých programových plánů, budou-li však — jak ostatně odboráři slibují — protestní akce pokračovat, je skoro jisté, že Nečas začne brát odboráře vážně a bude s nimi skutečně jednat, aby našel kompromisní východiska pro politiku své vlády,“ myslí si Pavel Šaradín.
Podle Šaradína je ale pravděpodobné, že se nespokojenost občanů na stabilitě vlády prozatím neprojeví. „Nemyslím si, že by se to nějak výrazně projevilo u senátních voleb. K těm totiž chodí spíše středoví a pravicoví voliči, a tudíž bude pozice ČSSD složitá,“ uvedl pro Deník Referendum politolog.
Šaradín si tak myslí, že teprve opakované demonstrace a případné stávky ovlivní chod země, a tudíž i chování vládní koalice. Předseda odborů Jaroslav Zavadil ostatně slíbil pokračovat v protestních akcích, a proto je podle Šaradína možné, že dlouhodobější nátlak občanů na vládu nakonec může přinést změny v plánovaných změnách tarifů, zákoníku práce a dalších programových prioritách.
15:10 Jiří Guth naposledy od Rudolfina: Někteří demonstrující policisté si s překvapením a potěšením uvědomují, jaký je ten Dvořákův Slovanský tanec č. 15 řízná muzika.
15:05 Demonstrace skončila. Na závěr zahráli členové symfonických orchestrů Slovanský tanec č. 15 Antonína Dvořáka, jehož socha shlížela na demonstranty před Rudolfinem.
Dušan Radovanovič také zjistil, jak vznilo heslo „Vládní priority: tuneláři v bavlnce, ghetta pro chudinu, pracující sebrance mzdy jen polovinu."
Jeho autorem je pětapadesátiletý muž z Prahy, jenž pracuje jako živnostník. Na dotaz, jaké důvody ho vedly k podpoře demonstrace, uvedl: „Po zhlédnutí klipu Přemluv bábu jsem pochopil i já, že musím na tomto světě nějakým způsobem participovat."
14:58 Jako poslední mluvil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil: „Dnešní demonstrace je prvním vážnějším střetem vlády s občany,“ zahájil svou řeč.
„Vždy, když jsem jezdil na demonstrace do Německa a Francie, přál jsem si, abychom takový ,materiál' taky měli. A dnes ho máme. To, že máme hloupé, arogantní a nesvéprávné politiky, to víme, to dokázal Přemysl Sobotka. Chci vám ale říct, že tímto začínáme a nesmí to skončit, protože tato vláda udělá to, co řekla. Takže se na to připravme,“ řekl před demonstranty Zavadil.
Podle odborového předáka nejde pouze o to, že s odbory chce vláda jednat. „Jde také o výsledky, a ty zatím nejsou,“ řekl Jaroslav Zavadil.
„Naříkají, že nemají peníze. Ale začalo to reformou veřejných financí Topolánka, Kalouska, Nečase. Touto reformou okradli stát o osmdesát miliard, a teď šetří na zaměstnancích. Ať si nezahrávají s lidskou trpělivostí, už toho začíná být dost. Jediné, co dokázala tato vláda, je, že se jí podařilo vás dát dohromady jak nikdy za dvacet let,“ uvedl dále Jaroslav Zavadil.
„Když jsme upozorňovali vládu, že přijde krize, neslyšeli, neviděli a označovali nás za šiřitele poplašných zpráv. A teď chtějí škrtnutím pera snížit platy zaměstnancům, a nejen to, chtějí měnit i struktury platů.
Že nejsou peníze? Jsou a je jich hodně. Nikdo neřeší daňové úniky. Vůbec se neřeší státní zakázky, u kterých se předpokládá, že 10 - 20 % končí v kapsách těch, kteří tyto zakázky zprostředkovávají,“ zahřímal šéf odborů.
Zavadil nakonec konstatoval, že je rád, že demonstranti dali vládě najevo, že nejsou ovce, co se nechají stříhat za živa. „My jsme pro reformy, ale nikoli pro takové, kdy bohatí bohatnou a chudí chudnou. To totiž nejsou reformy."
„Nečas dnes dal najevo, že neustoupí z některých opatření, proto budeme pokračovat. Vyzývám veřejnost, aby si to nenechala líbit,“ uzavřel předseda odborářů.
14:52 Doplnili jsme fotogalerii.
Naději je nutno živit, např. připomenutím, že demokratický stát je čistou fikcí bez přítomnosti demokraticky smýšlejících úředníků (či jak se v Čechách úředně říká: státních zaměstnanců).
Proto je tak důležité, že vystoupili odkrytě. Bez stejně hlasité a veřejné odezvy ostatních občanských vrstev jim ovšem může hrozit rozdrobení, únava a rezignace.
Odbory nesmějí být rozmělněny oligarchií. Nevnímá-li tu např. ČSSD ostře svou spoluzodpovědnost, může to zabalit. (Což platí o KSČM neméně.)
Co jsem tu měl na mysli - a co doufám bylo jakžtakž patrné, takže to dodatečně doplňuji jen abych zabránil dalším nejasnostem - je něco jiného: To, co označuje německé slovo "Beamte", tedy ten, kdo loyálně a svědomitě slouží státu. (Tedy mj. také policisté, v některých zemích např. učitelé atd.) - v naší době pokud možno státu demokratickému. Není to tedy jen vykonavatel předpisů, ale má i důležitou úlohu takříkajíc společensko-výchovnou:
Spoluvytváří demokratické státní zřízení a zjednává mu náležitý respekt. A to evidentně platí i pro ty obecní či krajské.
A napadá mne, že možná právě toto může být důležité i pro paní Hyldebrantovou a lidi uvažující podobně jako ona:
zkusit si uvědomit si, že demokracie je VÍCE než pouhá diskuse, více než nebránění druhému vyslovit názor, více než aritmetický rezultát voleb atd.
(Právě tak je demokratická ústava něčím mnohem větším a významnějším než jen pouhý text schválený zastupiteli a vytištěný ve sbírce zákonů. Je to vzájemný závazek občanů republiky.)
Stejně je tak velkou chybou, že ČSSD dosud už veřejně nenavázala spolupráci, nebo alespoň nezahájila jednání s některými občanskými iniciativami, jako je třeba ProAlt. Mnohovrstevnatost odporu je sice krásná věc, ale mocní se opravdu bojí vždycky jen koncentrované síly. Odbory i opozice by si proto společně měly uvědomit, že příště nejméně ten Václavák, ale spíše hned Letnou.