Guardian: pět scénářů pro zeměkouli po Kodani

Oteplení o pouhý jeden stupeň je nejmírnějším scénářem, i tak ale zmizí Velký korálový útes. Při oteplení nad šest stupnů by se Země změnila ve Venuši.

(sal)

18.12.2009 23:26

Stopy

Z Kodaně politici namířili rovnou sem. Foto Internet

Deník Guardian na závěr konference, která přinese zřejmě ještě méně, než se před jejím začátkem zdálo vůbec možné, načrtl několik scénářů budoucnosti odvozených z různých variant zvýšení průměrné teploty zemského povrchu.

Oteplení globálního klimatu o pouhý jeden stupeň je nejmírnější, ale bohužel už zřejmě neuskutečnitelné. V subtropech by se stále častěji objevovaly vlny veder a lesních požárů, nejvíce postižené by byly oblasti Středomoří, jižní Afriky, Austrálie a jihozápadu Spojených států. Zmizel by Velký korálový útes. Až padesát milionů lidí by přišlo o pravidelný přísun pitné vody, mnohem více by se rozšířily nemoci jako malárie nebo úplavice.

Oteplení o dva stupně je minimálním požadavkem odborníků a tedy i cílem politiků. Každoročně by se objevovaly vlny veder, kvůli kterým by mohly umírat až tisíce lidí. Kromě korálů by hynuly i tisíce mořských živočichů. Začala by klesat zemědělská produkce a až půl miliardy lidí by mohlo trpět hladem. Úroveň moře by se zvýšila až o sedm metrů v příštích staletích. Pobřežní záplavy by zasáhly asi deset milionů lidí. Ústup ledovců by znamenal, že rozlehlé oblasti včetně například Los Angeles by přišly o veškeré zdroje pitné vody.

Velmi pravděpodobné je zvýšení průměrné teploty o tři stupně. Miliony čtverečních kilometrů amazónského deštného pralesa by zřejmě lehly popelem. Do atmosféry by se tak dostalo další velké množství skleníkových plynů, a teplota by mohla vzrůst o dalších jeden a půl stupně. Většinu jižní Afriky, Austálie a západ severní Ameriky by pokryly pouště. Miliardy lidí by musely opustit své domovy. Moře by pohltilo některé malé ostrovy a oblasti s nízkou nadmořskou výškou, jako jsou Florida, New York a Londýn.

Oteplení o čtyři stupně by se uskutečnilo, kdyby konference v Kodani přijala slabou dohodu. Velmi nebezpečným by se stal permafrost, jehož tání by do ovzduší vypustilo velké množství dalšího metanu a oxidu uhličitého. V Arktidě by natrvalo zmizel ledovcový pokryv, kvůli čemuž by vyhynuli lední medvědi a další původní druhy. Voda z rozpuštěných ledovců by pozvedla úroveň moře až o pět metrů. Území Itálie, Španělska, Řecka a Turecka by se změnilo v pouště a ve střední Evropě by letní teploty dosahovaly padesáti stupňů.

Kvůli vzestupu průměrné teploty o pět stupňů by se země dostala do nejteplejšího období za posledních padesát milionů let. V Arktidě by vzrostly teploty až o dvacet stupňů. Většina oblastí tropů a subtropů by byla neobyvatelná. Tento scénář je ale podle Guardianu nepravděpodobný.

Při vzestupu průměrných teplot o šest stupňů by se povrch naší planety vinou zrychlujících se zpětných vazeb postupně změnil na takový, jaký dnes pokrývá Venuši.

Další informace:
Guardian Copenhagen climate summit: Five possible scenarios for our future climate


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.