DVA vydávají HU

Česká dvojice DVA, která se svou originální sci-fi folklorní hudbou dobývá Evropu, vydává zanedlouho nové album s názvem HU, podpořené německo-rakousko-česko-slovenským turné.

Zuzana Přikrylová

16.09.2010 10:10

Dva_dva

Název HU odkazuje na citoslovce, kterým se dorozumívají opice. Zdroj facebook.com

Činorodé duo DVA z Hradce Králové, které vzešlo z prostředí divadla, toho za letošek stihlo již pěknou řádku. Byli součástí projektu For Semafor, kdy české kapely nahráli album coververzí skladeb od dvojice Suchý a Šlitr, doprovázeli živým soundtrackem představení na lodi Tajemství Divadla bratří Formanů a objeli mnoho českých festivalů.

Hlavně ale natočilo v červenci na chatě U čerta v poklidné vsi Padouchov materiál k jejich v pořadí již třetímu albu HU. Název se neodvíjí od dostupných významů jako je staroegyptské první slovo bůh nebo zkratka pro Maďarsko, ale je podle nich první slabikou, kterou vypustil člověk z úst a také citoslovce, kterým se dorozumívají sovy a opice. To také navádí k obsahu textů v jejich smyšleném jazyce – namísto severských národů, jimiž se ve svých textech inspirovali na předchozí regulérní desce Fonók, je HU zaměřeno na zvířecí motivy a spíše na jižní a tropické krajiny.

Také narozdíl od Fonóku, kterému vévodil koncept folklóru neexistujících národů, říká tiskové prohlášení toto: „Na albu je třináct písní v neexistujících světových jazycích, zaslechnutých na třinácti neexistujících rozhlasových stanicích.“

Stejně jako minulé album vyjde i nadcházející na českém labelu Indies Scope. Jako producenta si k ruce přizvali hudebníka Jayrope z Berlína. Ke skladbám již vznikají videoklipy, k nové desce je zatím zveřejněn teaser a k doprovodnému turné, které začne třetího září v Děčíně, seznam míst a dat.

HU vyjde 25. září a jeho křest proběhne 9. listopadu v brněnské Flédě, kde kapelu podpoří slovenská formace Longital (dříve Dlhé diely). Možná se na něm uskuteční i sen o křtu alba, který DVA zveřejnili na svém facebookovém profilu: „Při křtu přijde na podium nesympatický podivín v tlustých brýlích, děsíme se, co tam chce, on bere mikrofon a že má důležitý vzkaz ke křtu. Všichni trnou, co to bude za trapas. On říká: ,Když dvakrát tleskneš a pak proudem dovnitř zavíříš, pak je to tak. Hu!' diváci vstávají a užasle tleskají, my jsme nadšeni a omlouváme se, že jsme mu nevěřili. Je to nejlepší věta a křest na světě."


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.