Rok 2009: šedesát osm zabitých novinářů

Vinou zavraždění třiceti žurnalistů v souvislosti s filipínskými volbami se rok 2009 stal vůbec nejnebezpečnějším rokem pro novináře za posledních sedmnáct let.

(len)

18.12.2009 18:08

4139104663_3bea770743_b

Na vraždu třiceti místních novinářů reagovali Filipínci demonstracemi. Foto Bikoy, flickr.com

Podle zprávy newyorského Výboru na ochranu novinářů přišlo letos o život při své práci osmašedesát novinářů. Číslo je výrazně vyšší než v loňském roce, pro který Výbor eviduje dvaačtyřicet úmrtí. To je největší meziroční nárůst, který Výbor na ochranu novinářů zaznamenal od roku 1992, kdy začal situaci sledovat. Druhým nejhorším rokem by rok 2007. Tehdy zemřelo 67 novinářů, většinou v souvislosti s válkou v Iráku.

„Násilí potvrzuje dlouhodobé trendy. Oběťmi byli většinou místní novináři informující o domácích novinkách. Ať se vraždy staly na Filipínách, v Rusku nebo v Mexiku, viníci nikdy nebyli potrestáni,“ uvedl výkonný ředitel CPJ Joel Simon.

Rekord padl především kvůli smrti třiceti pracovníků filipínských médií. Novináři byli zavražděni minulý měsíc v provincii Maguindanao. Jejich případ znovu potvrdil ovzduší beztrestnosti pro vrahy žurnalistů na Filipínách, kde se potýkají s vysokým počtem zabitých novinářů a nízkým počtem zatčených viníků už dvacet let.

„Zabíjení na Filipínách je šokující, ale z dlouhodobého hlediska není překvapující. Vláda dovolila, aby se beztrestné násilí na novinářích, které je většinou politicky motivované, stalo součástí kultury,“ řekl koordinátor programu CPJ v Asii Bob Dietz. Filipíny byly podle organizace až do nynějška pro novináře čtvrtým nejnebezpečnějším místem po Somálsku, Iráku a Pákistánu.

Letos byli ale v Iráku zabiti pouze tři novináři. V Somálsku zmatky stále přetrvávají a s nimi i úmrtí novinářů, sledujících konfliktní situace. „V Somálsku letos zahynulo devět novinářů, což jsou pro jejich malé skupiny obrovské ztráty. Riskují každý den svůj život jen tím, že vycházejí na ulici. Jejich odvážná hlášení je vystavují nebezpečí náhodného násilí i cíleného zabíjení ze strany islamistů, kteří chtějí mít zpravodajství pod kontrolou,“ řekl náměstek ředitele CPJ Robert Mahoney.

V Pákistánu byli zabiti čtyři novináři a Rusko zaznamenalo tři úmrtí mediálních pracovníků.

Až na dvě oběti byli všichni novináři místní, nikoliv zahraniční zpravodajové. „I když domácím reportérům dlouhodobě hrozí větší nebezpečí než jejich zahraničním kolegům, nikdy nebyl zaznamenán tak obrovský rozdíl,“ říká se v ročním hodnocení CPJ. Obhájci svobody tisku tvrdí, že se místní novináři stali cílem, protože velké mezinárodní zpravodajské organizace zmenšily počet svých zahraničních operací.

Pracovníci CPJ stále vyšetřují smrt dalších dvaceti novinářů z celého světa, aby vyloučili, že souvisela s jejich prací. Konečný seznam zavražděných novinářů za rok 2009 bude zveřejněn na konci ledna.

Další informace:
IPS News 2009 Deadliest Year Ever For Journalists
CPJ Philippines, Somalia fuel record death toll


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.