Svítící lidé

Úporná snaha šetřit ve všech oblastech se kupodivu vůbec netýká energetiky. Jako by nenávist k ekologii a ochraně životního prostředí zatemnila schopnost logicky uvažovat.

Prý je krize, říká vaše vláda. Vláda také říká, že se téměř hroutí váš export, fabriky propouštějí a omezují provoz, zhasínají. Vláda také škrtá, vyhazuje lidi z práce a slibuje si od toho úspory. Vláda se netají tím, že to podlomí HDP a odhadem půjde o 3-5 % jen kvůli těm „úsporám“. I diletantismus je v „demokracii“ vlastně tak nějak legitimní a tak to beru, snažím se to chápat.
 
Nechápu ale jednu věc. Na co bude tedy ČR potřebovat další dva bloky JET, když i ten současný objem vesele vyvážíte každý den za hranice a proč v tom chce dle odhadů utopit minimálně 700-900 miliard? Na tohle najednou alokovat zdroje jdou, jelikož jsou prý ČEZu a ČEZ jedná přeci vždy v národním zájmu, a tak je nemístné odmlouvat. Stát není přeci majoritním vlastníkem, ale energetický moloch vlastní stát. V ČEZku mají asi pravdu.
 
Mám na vás ale stále jednu vtíravou otázku napříč. To chce vláda svítit zvířátkům v lesích, aby lépe našla bobule? Na co jinak bude potřeba tolik energie, když i to hnědé uhlí míníte kutat dál kostel nekostel, obec neobec, člověk nečlověk? Proč ale spíše nediskutujete o úsporách energie, když diskutujete o všech jiných s nesmírným nasazením a demagogií?
 
Jaká obec se ostatně hlásí jako úložiště? Kam chcete vyvézt radioaktivní odpad? V takové obci, regionu už potom opravdu svítit nebudete muset. Vystačí si na miliardy let sama. Doporučuji obec blízko nějakého evropského rozvodí. Svítící lidé z technologií dvacátého století a i betonářské křídlo levice v ČR jim u toho téměř aplauduje, přitom má plná ústa pacifismu s jednou rukou na tlačítku od Plutonia.
 
Prý jsou totiž alternativní zdroje energie slepou uličkou a stále jsou občané zásobováni zprávami, jak to prodražuje energie pro koncového odběratele a kdo se na tom namastil přímo z daňových rájů. Že se i jinak jindy hodný ČEZ přiživil třeba na tom tunelu se solární energií je přeci hlavně problém toho, že lobbisté energetických molochů vytvářejí své normy šité na míru, a to rovnou drze přímo ve vašem parlamentu.
 
To není chybou obnovitelných zdrojů, a už vůbec ne nějakých většinově nenáviděných ekologů, kteří si ale v mnoha případech umí alespoň posvítit i na zahraniční informace, studie, a tak se nenechají ukecat rovnou z Toskánska.
 
Závěrem mám jedno osobní přání. Až budete každý platit tu stovku na povodně, vzpomeňte si alespoň na důvody téměř každoročních stoletých povodní. Třeba dojdete i ke změnám klimatu a trnitou cestou nakonec i k těm nejnutnějším úsporám a těmi jsou právě ty energetické. Česká republika má ty největší rezervy v Evropě, a tak je to pole téměř neorané.
 
Šetřit na lidech, dětech, sociálních transferech dokážete opravdu s elánem, tak nějak mužně a rázně. MMF vás jistě náležitě pochválí a třeba pošle vaší vládě i nějaký modrý diplom. Postavit se občansky energetickým molochům a jejich přeplácenému a zištnému vedení vám ale bohužel nikdy nešlo.

A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Miroslav Novák - Praha 9

Cynické Neděle, 12.Září 2010, 22:08:44

a pravdivé...

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.