CIA spolupracuje s palestinskými agenty, kteří mučí své vězně

Palestinští bezpečnostní agenti, kteří údajně věznili a mučili stoupence hnutí Hamás, podle britského deníku Guardian úzce spolupracovali s CIA.

(len)

18.12.2009 14:33

Dsp_position_5--_bent_over

Fotografie jedné z organizací obhájců lidských práv demonstruje jednu z bolestivých pozic, do nichž bývají vězni poutáni. Foto B'Tselem, www.btselem.org

Necelý rok poté, co Barack Obama podepsal výkonné nařízení zakazující mučení při výsleších vězňů, se objevily důkazy, že CIA spolupracuje s palestinskými agenty, kteří v týrání zadržených pokračují. Na problém upozornily skupiny bojující za lidská práva.

Vztah mezi CIA a dvěma palestinskými agenturami, Preventivní bezpečnostní organizací (PSO) a Všeobecnou zpravodajskou službou (GI), je podle západních diplomatů v regionu tak úzký, že se zdá, že CIA na Palestince dozírá. „Agentura tyto dvě skupiny považuje za svůj majetek,“ prohlásil jeden ze zahraničních úředníků.

CIA i palestinská samospráva sice popírají jakoukoliv kontrolu Američanů nad oběma agenturami, přiznávají ale vzájemnou spolupráci na západním břehu Jordánu. Podrobnosti o ní se objevují v řadě zpráv lidskoprávních organizací, které se začínají ptát, zda by měly americké zpravodajské agentury tolerovat kruté výslechy prováděné partnerskými tajnými službami jiných zemí.

Většina vězňů, zadržená bez obvinění a údajně mučená na Západním břehu, podporuje hnutí Hamás, které sice v roce 2006 vyhrálo palestinské volby, ale je považováno za teroristickou organizaci jak Evropskou unií a Spojenými státy, tak palestinskou samosprávou. Ta je na druhou stranu podporována organizací Fatah, jejíž členové byli zase vězněni a mučeni sympatizanty Hamásu v pásmu Gazy.

Kromě Amnesty International a místní organizace za lidská práva Al-Haq si na špatné zacházení s vězni stěžuje i samotná palestinská samospráva. Komise pro oblast lidských práv vyjádřila hluboké znepokojení nad týráním vězňů. Nejčastější stížností je, že jsou zajatci surově biti a podrobeni mučení shabeh, při němž jsou v poutech donuceni zaujmout na dlouhé hodiny bolestivé pozice.

Objevily se i zprávy o odpírání spánku. Lidé jsou napěchováni do malých buněk, aby si nemohli odpočinout. Podle úředníků drží v současné době agenti GI a PSO mezi čtyřmi a pěti stovkami sympatizantů Hamásu.

Letos zemřeli na následky týrání již nejméně tři vězni. Posledními byli třiatřicetiletá zdravotní sestra Haitham Amrová a příznivec Hamásu z Hebronu, který zemřel čtyři dny poté, co ho zadrželi úředníci GI. Rozsáhlé podlitiny v oblasti ledvin dokazovaly, že byl ubit k smrti.

I když neexistují důkazy o tom, že by CIA palestinské agentury pověřila mučením, aktivisté za lidská práva tvrdí, že by Američané týrání mohli zamezit tím, že začnou na palestinské orgány vyvíjet tlak. „Američané to mohou kdykoliv zastavit. Vše, co musí udělat, je jít za premiérem Salámem Fajadem a pokusit se s ním domluvit. Mohli by mu navrhnout, aby zajaté osoby musely okamžitě před soud,“ řekl generální ředitel organizace Al Haq Šavan Džabarin.

Ministr vnitra Said Abu-Ali přiznal, že vězni byli mučeni a někteří na následky toho zemřeli, ale dodal, že takové zacházení s vězni není součástí palestinské oficiální politiky. „Přijali jsme potřebná opatření, abychom tyto jevy potlačili,“ dodal. Abu-Ali se nejprve snažil popřít propojení CIA s dvěma palestinskými agenturami, nakonec ale vzájemnou spolupráci přiznal. „Američané ale rozhodně nad našimi zpravodajskými službami žádný dohled nedrží,“ sdělil. Také mluvčí CIA Paul Gimigliano popřel, že by agentura vykonávala dohled nad PSO nebo GI.

Palestinská samospráva loni od zahraničních dárců dostala 2,8 miliard dolarů na sestavení státního rozpočtu. Více než čtvrtinu této částky použilo ministerstvo vnitra na bezpečnost. Podle organizací zabývajících se lidskými právy by měly dárcovské země převzít zodpovědnost za to, že palestinské úřady budou dodržovat mezinárodní standardy lidských práv.

Další informace:
The Guardian CIA working with Palestinian security agents


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.