Proč jsou neoliberálové anonymními komunisty?

Michael Hauser

Neoliberalismus nerovné postavení vykládá jako následek individuálních schopností nebo slabostí. Tím se zakrývá, že na vině jsou podmínky, výchozí situace a reálné životní možnosti, které jsou určené strukturou vztahů.

Kdo má zkušenost s výukou na dnešních školách, nejspíš narazil na to, že studenti mají sklon zaměňovat vzdělání za svůj vlastní názor. „Proč se mám učit o Platónovi, když na to mám svůj vlastní názor?“ ptal se mě jeden student v úvodním kursu filosofie. Proč je názor nějakého Platóna něco víc než můj? Není v tom náhodou autoritářství?

Na této otázce se ukazuje mnohé o neoliberální ideologii. Ideologie neoznačuje nějakou myšlenkovou soustavu nebo světový názor, jak to vykládal marxismus-leninismus. Ideologie je „přirozené“ vnímání věcí, které je však produktem mocenských mechanismů. Je účinná jenom tehdy, když tu naoko žádná ideologie není, a lidé si myslí, že to, jak to vidí, vychází z nich samotných. Proto je neoliberalismus tak úspěšný, a marxismus-leninismus byl tak neúspěšný. Působil jako klacek. Kdo ho odmítal nebo měl pochybnosti, dostal se do problémů.

×
Diskuse
??
September 12, 2010 v 19.12
jsou to ideologické protipóly
Jenomže obě ideologie se liší v tom, v jaké společnosti může člověk uplatňovat svoje schopnosti. Pro neoliberály pouze v kapitalismu bez přívlastků, tedy na základě privatizace všeho, a vše ostatní je cesta do otroctví, která právě tomuto individuálnímu rozvoji brání. Pro komunisty pouze v komunizmu daném vyvlastněním výrobních prostředků. Pro oba postoje v extrémní formě je společné to, že legitimují jakékoliv prostředky k dosažení svých cílů.
SH
September 13, 2010 v 9.57
Copak už ztrácím paměť?!
Komunismus měl přece rozdělovat podle potřeb a ne podle schopností. To tzv. socialistická předetapa rozdělovala podle zásluh. Takže neoliberálové jsou spíše marxističtí, leč nikoliv Marxovi, socialisté.