Hlavní nejsou škrty, ale reformy, zahájil Nečas kampaň ODS

ODS je zárukou zdárného politického vývoje naší země, popsal svou stranu její předseda Petr Nečas při zahájení kampaně před senátními a komunálními volbami. „Je třeba se vyhnout trajektorii vedoucí k chudobě," uvedl.

(hh)

03.09.2010 12:05

Aktualizováno: 14:10


Spoluautor: ČTK

363673_mediafax_jiri_schott

Petr Nečas to nemá jednoduché. Musí se vymezit vůči koaličním partnerům i opozici a navíc korigovat vnitřní život ODS. Foto Jiří Schott, Mediafax

Ve stylu patetické televizní estrády zahájila v pátek v Praze na Žofíně Občanská demokratická strana svoji komunální a senátní kampaň. Před plný sál předstoupilo vedení ODS včetně několika úspěšných starostů a současných kandidátů.

Hlavní projev přednesl předseda strany Petr Nečas.

Hned na úvod se opřel do sociální demokracie, jejíž staré a neúčinné recepty podle něj selhaly podobně jako ve většině evropských zemí. Zdůraznil, že tam, kde reformy, podobné těm chystaným ODS, realizovali včas, jsou na tom lépe než Česká republika.

Pochlubil se, že osmdesát procent volebního programu ODS bylo protlačeno do vládního prohlášení, které má silný rukopis ODS.

„Současná vláda rozkládá ekologickou politiku, pustoší diplomatický sbor, přiměla lékaře, aby zvažovali hromadné výpovědi, poštvala proti sobě policisty a demonstrovat proti ní se chystají i vojáci a školníci," napsal v pátek ve svém sloupku pro Deník Referendum jeho šéfredaktor Jakub Patočka.

To vše se podle Patočky děje pod záminkou úspor, které prý musíme nést jako celá společnost, poněvadž údajně špatně hospodaříme. Patočka upozorňuje, že zejména členové strany institucionalizované korupce, které Nečas předsedá, systematicky vysosávají stát, když podstatnou část veřejných zakázek radikálně prodražují náklady na obsluhu korupce

Nečas považuje za důležitější než potřebné škrty reformy na výdajové straně veřejných financí. „Je třeba vyhnout se trajektorii vedoucí k chudobě,“ poznamenal Nečas.

„Podzimní volby jsou příležitostí potvrdit vůli voličů ke skutečně odpovědné a nepopulistické politice nejen na úrovni státu, ale i na úrovni měst a obcí," dodal premiér.

Aby mohly reformy, ke kterým podle Nečase otevřely historickou šanci červnové parlamentní volby, probíhat úspěšně, je třeba zabránit hrozící levicové většině v Senátu. Senát by se stal brzdou reforem a republika by prý byla ohrožena.

Nečas neopomenul zmínit, že termín konzervativní pochází z latinského conservare, tedy ochraňovat, chránit. V Nečasově podání se jedná o ochranu před zneužívači sociálních dávek, na které nesmějí doplácet ti poctiví.

Co se vlastně pokoušejí konzervativci v moderním světě, jehož definičním rysem je soustavně se zrychlující sled inovací, konzervovat?“ ptá se ve svém sloupku Patočka. „Podíváme-li se na reálné výsledky, těžko se bude polemizovat se závěrem, že se jim daří uchránit cokoli jiného než moc úzké skupiny privilegovaných před lidmi, občanskou společností, demokracií,“ píše v sloupku Patočka.

Premiér si neodpustil ani jemné narážky na koaliční partnery, když zdůraznil, že ODS není stranou vytvořenou „ad hoc“, kde se přeběhlíci z jiných stran shlukli kolem jediné ikony. „Jsme strana zavedená, spolehlivá, čitelná, schopná citlivě reagovat na požadavky doby. Opakem jsou strany na jedno použití, vytvořené ad hoc jako marketingový projekt kolem jediného tématu či kolem jediné ikony, takové lapačky na protestní hlasy," uvedl.

V pátečním sloupku v Deníku Referendum se kampani ODS věnuje také politolog Pavel Šaradín a připomíná: „Tematiku 'úspornosti, šetrnosti, nezadluženosti' obsadila do značné míry TOP 09, pozadu nejsou ani Věci veřejné. ODS není v dobrém rozpoložení, tápe především v Praze, ale ani v jiných městech na tom není nejlépe.“

Závěrem Nečas zdůraznil, že soupeřem ODS není pravice, ale česká levice, která se ani po odchodu Jiřího Paroubka programově neposunula ani o milimetr.

S projevem vystoupili také předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a místopředseda Senátu Jiří Liška, který bude ve volbách obhajovat svůj mandát v Jičíně, a někteří další kandidáti z řad úspěšných starostů ODS.

Volby do třetiny Senátu a obecních zastupitelstev se konají 15. a 16. října. Občanští demokraté v nich budou obhajovat své silné postavení v horní komoře i vedení měst a obcí. Nečas zdůraznil, že volby jsou pro ODS důležité, protože má ve hře asi tři tisícovky komunálních zastupitelů a šest set starostů. ČSSD neobhajuje ani jeden senátní mandát, může tedy na rozdíl od ODS výrazně posílit.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.