Greenpeace zahájilo kampaň za zákaz nebezpečného bisfenolu A

Ekologická organizace se pozastavuje nad laxním přístupem českých úřadů, který kontrastuje s počínáním mnoha jiných průmyslově vyspělých zemí, jež toxickou látku zakazují.

(red)

02.09.2010 12:29

Greenpeace dnes před ministerstvem zdravotnictví zahájilo sběr podpisů pod petici za zákaz prodeje kojeneckých lahví s obsahem bisfenolu A. Ačkoli již existují důkazy o škodlivých účincích látky, Česká republika podle Greenpeace „netečně přihlíží, vyčkává a bez rozpaků nechává kojence nadále vystavené účinkům této nebezpečné látky“.

Greenpeace dnes před ministerstvo zdravotnictví přivedlo maminky s dětmi, které zde zahájily sběr podpisů pod petici vyzývající ministra zdravotnictví k zákazu prodeje kojeneckých lahví s obsahem bisfenolu A.

To je látka, která se používá pro výrobu polykarbonátových plastů a je obsažena i v kojeneckých lahvích a dalších výrobcích pro děti. Mezi zdravotní důsledky, které může expozice bisfenolu A způsobit, a to již ve velmi nízkých dávkách, patří rakovina prsu, varlat či prostaty, astma, vývojové poruchy, diabetes. Právě účinky BPA na novorozence vzbuzují u odborníků největší obavy.

Greenpeace vyzvalo už předchozí ministryni zdravotnictví, aby BPA v kojeneckých lahvích zakázala po vzoru dalších zemí jako je například Dánsko, několik států USA či Kanada. Ta hodlá dokonce přidat bisfenol A na oficiální seznam toxických látek. Zákaz přijal i francouzský parlament a další evropské státy o něm uvažují.

Na rozdíl od řady vědců a expertů však hlavní hygienik ČR nevidí důvod u bisfenolu A použít princip předběžné opatrnosti tak, jak ho v tomto případě aplikovalo třeba Dánsko. Greenpeace už v červnu žádalo zástupce Ministerstva zdravotnictví České republiky, hlavního hygienika Michaela Víta a ředitelku Státního zdravotního ústavu Jitku Sosnovcovou o zákrok proti bisfenolu A.

Z prohlášení úřadů ale vyplynulo, že nemají dostatek informací a podkladů k tomu, aby mohly odpovídající opatření přijmout.

Petice Greenpeace si tak klade za cíl nejen dosáhnout zákazu, ale také informovat veřejnost. „Pokud státní instituce nejsou schopny účinně chránit kojence před nebezpečnými kojeneckými lahvemi, je důležité, aby o tomto zbytečném riziku věděli všichni rodiče a při nákupu sledovali, z čeho je daná lahvička vyrobená,“ objasnila význam dnešní akce Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.