Australské volby zřejmě skončí bez vítěze, rozhodnou asi zelení

Po sečtení více než poloviny hlasů se zdá, že úřadující labouristická premiérka Julia Gillardová nedokázala plně odrazit nástup liberála Tonyho Abotta. Zelení slaví historický úspěch a zřejmě rozhodnou o příští vládě.

(jp)

21.08.2010 18:20

212259-tony-abbott-0911301

Tonyho Abotta australská média ráda fotí v plavkách. Foto Internet

Předběžné výsledky australských voleb naznačují, že země poprvé po sedmdesáti letech míří k parlamentu bez jasné většiny.

Po sečtení většiny hlasů se zdá, že strana Julie Gillardové, první australské premiérky v dějinách země, pozbude nejméně šestnáct křesel, takže zůstane daleko za metou šestasedmdesáti mandátů potřebných k sestavení kabinetu s většinovou podporou.

Gillardová svým sympatizantům v Melbourne k dosavadním výsledkům řekla: „Je zřejmé, že vše je zatím příliš těsné. O mnohých křeslech není zatím rozhodnuto a někde se bude počítat mnoho dní, než bude jasný vítěz.“

Rekordní množství hlasů obdrželi nezávislí kandidáti a zelení, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku koaliční vlády a otevírá možnost ke změně australského volebního systému v plně proporční. Zdá se, že zelení budou rozhodujícím jazýčkem na vahách ve vlivné horní komoře australského parlamentu a zřejmě také získají svůj historicky první mandát v komoře dolní.

Vyrovnanost volebního souboje znamená hluboké zklamání pro vládnoucí Labour party, jejíž minulý předseda a také bývalý premiér Kevin Rudd se před časem těšil až sedmdesátiprocentní podpoře veřejnosti.

Jeho dubnové rozhodnutí ustoupit z klíčového prvku ohlášeného plánu na ochranu klimatu ovšem znamenalo pro jeho popularitu těžký úder a ostrý boj s hlavními australskými těžařskými společnostmi ho dorazil, píše v Guardianu zpravodaj David Batty.

S blížícími se volbami strana potřebovala nový směr a obětního beránka. Gillardová se v tu chvíli jevila jako optimální řešení: když 24. června převzala vládu, Austrálie ji radostně vítala jako historicky první ministerskou předsedkyni, zatímco Rudd na sebe vzal vinu za předcházející stranické nezdary.

Jenomže idyla neměla dlouhého trvání. Kampaň Gillardové srážely úniky informací, které ji osobně měly poškodit, vnitřní konflikty i Ruddovo nešťastné počínání. Nyní tedy Gillardová bojuje o politické přežití. Přitom, jak David Batty v Guardianu poznamenává, za posledních osmdesát let žádná vláda v Austrálii neskončila po prvním volebním období.

Rival Gillardové Tony Abott se stal předsedou konzervativních opozičních liberálů před devíti měsíci, když svého předchůdce porazil o jediný hlas. V té době se jeho straně nedávaly vůbec žádné šance.

Abott je náruživý sportovec, kterého australská média ráda fotografují v upnutých plavkách, nicméně on sám sebe v poslední době raději líčí jako optimálního ministerského předsedu, uzavírá v lehčím tónu David Batty zprávu v Guardianu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.