Libanon chce modernizovat armádu ze solidárních sbírek

Vláda pestrého blízkovýchodního státu odmítla zbraně z USA, jejichž dodávka byla podmíněna zárukou, že nebudou použity proti Izraeli, a rozhodla se vybrat na vlastní mezi zámožnými.

(pjed)

17.08.2010 11:47

A7

Současné ochlazení v americko-libanonských vztazích začalo přestřelkou na hranici s Izraelem 3. srpna. Foto archiv EI

Stát Libanon si otevřel v centrální bance zvláštní účet, na nějž by měli zámožnější z obyvatel zasílat dary na modernizaci zastarávajícího armádního vybavení. O víkendu to oznámil tamní ministr obrany Elias Murr. Podle aktuálních zpráv byly již na konto zaslány větší částky. Mezi prvními donátory se objevil i ministrův otec a známý vysloužilý politik Michel Murr, který daroval rovnou miliardu libanonský liber – bezmála třináct milionů korun.

Elias Murr dle vlastních slov doufá ve štědrou podporu zejména od mecenášů v arabských státech a od libanonské diaspory v bohatých zemích.

Zřízení fondu je součástí rozsáhlejší kampaně, v rámci níž se libanonská vláda snaží vykompenzovat odstávku v přísunu peněz pro armádu ze Spojených států. Ty se po přestřelce na libanonsko-izraelské hranici 3. srpna rozhodly, že zbrojní pomoc dodají Libanonu pouze po záruce, že se nedostane do rukou příslušníků Hizballáhu a nebude využita proti Izraeli. Prezident Suleiman i premiér Harírí však takovouto podmínku odmítli s poukazem na eventualitu nové izraelské invaze.

Michel Suleiman následně vyzval „všechny sousedské a přátelské státy“, aby Libanonu dodaly „zbraně všeho druhu“.

Libanonská armáda má celkem šedesát tisíc mužů s velmi zastaralým vybavením a žádné letectvo. V zemi nicméně působí několik miličních armád, z nichž nejsilnější i nejlépe vybavené jsou právě oddíly šíitského Hizballáhu.

Spojené státy platily výcvik a výzbroj libanonské armády od konce posledního izraelského vpádu do země v roce 2006. Na tento účel vydaly přibližně 720 milionů dolarů (čtrnáct miliard korun). Zástupci amerického ministerstva zahraničí v neděli uvedli, že navzdory současnému ochlazení vztahů doufají, že bude „vojenská spolupráce“ mezi oběma zeměmi pokračovat.


Další informace:
AFP Lebanon opens bank account to raise funds for army
AP Lebanon tries to assure US after military aid halt
AP Lebanon: US military aid halt is 'unwarranted'
Haarec Lebanon: U.S. is weakening our army by withholding funds


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.