Střet na pravici může v Senátu přinést levicovou většinu

Levice obhajuje na podzim jediný senátorský mandát, k zajištění většiny v komoře potřebuje vyhrát v deseti ze sedmadvaceti obvodů. Hlavními soupeři si budou podle politologů TOP 09 a ODS, šanci mají ale i neparlamentní strany.

Vr_a

Vratislav Dostál

11.08.2010 13:25

328119_mediafax_jiri_rubes

Senát může vracet poslancům zákony k přepracování. Sněmovna ale může senátory vždy přehlasovat. Většina levice v horní komoře tak neoliberální reformy nanejvýš zdrží. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

O sedmadvacet míst v Senátu letos usiluje rekordní počet zhruba dvou set dvaceti kandidátů. Je jich přibližně o dvě desítky více než při minulých senátních volbách v posledních šesti letech. Lhůta pro nominace skončila v úterý, přesná čísla budou ale zřejmě známa až po registraci kandidátek.

Navzdory rekordnímu počtu uchazečů o senátorské křeslo mají vlastní kandidáty ve všech obvodech jen občanští a sociální demokraté a komunisté. TOP 09 nemá svého kandidáta pouze na Pardubicku, kde se rozhodla podpořit jednoho z celkového počtu dvaceti kandidátů Věcí veřejných.

Suverenita Jany Bobošíkové nasadila čtyřiadvacet adeptů na senátory. Ani lidovci neobsadili svými kandidáty na senátory všechny volební obvody, Strana zelených se spokojila pouhými třemi nominacemi.

Největší výběr by měli mít voliči v Praze 10, kde se do voleb přihlásila jedenáctka kandidátů. Desítku nominovaných mají v Praze 6 a 11 a na Karlovarsku, v dalších osmi obvodech mají po devíti kandidátech. Naopak pouze pět kandidátů bude soupeřit na Ústecku, šest na Olomoucku.

Volby do Senátu budou letos v půli října společně s komunálními volbami. Lidé v nich určí, zda v horní komoře udrží pravice většinu, kterou získala květnovými volbami i ve sněmovně.

Získá levice většinu?
Není nikterak nereálné, že se po podzimních volbách stane nejsilnější frakcí v Senátu klub sociálních demokratů, neboť ČSSD disponuje v současné době 29 senátory z celkového počtu 81 a v žádném z 27 obvodů, v nichž se letos budou volby konat, mandát neobhajuje.

Komunisté přitom budou obhajovat jedno ze tří křesel. Levici tak k získání většiny 41 mandátů v horní komoře stačí vyhrát v deseti senátních obvodech.

Sociální demokraté se proto rozhodli nominovat některé své všeobecně respektované komunální politiky včetně tří hejtmanů, dále bývalého předsedu strany a eurokomisaře Vladimíra Špidlu, místopředsedu strany Zdeňka Škromacha či bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta.

ČSSD se evidentně pokouší do podzimní bitvy o Senát vyslat silné osobnosti, jež mají potenciál pozitivně oslovit nejen kmenové voliče ČSSD, ale všechny občany, kteří nesouhlasí s politickými plány Nečasovy vlády.

„Cílem ČSSD je získat alespoň dvanáct nových senátorů, tak abychom získali potřebnou sílu v Senátu a mohli korigovat vládní politiku směrem k větší spravedlnosti a sociální odpovědnosti. Sociálně demokratická většina v Senátu může vyvážit převahu pravicových stran v Poslanecké sněmovně, a pomoci tak při hledání konsensuálního řešení jak u důchodové reformy, tak reforem ve zdravotnictví či na trhu práce,“ uvádí sociální demokraté na svém webu.

Podle politologa Pavla Šaradína nicméně úspěchu sociální demokracii nenahrává současná atmosféra ve společnosti, neboť platí, že občané po subjektivně vnímané úspěšné volbě mají tendenci tuto volbu potvrzovat.

„Voliči ODS, TOP 09 a Věcí veřejných cítí odpovědnost za svou správnou volbu z květnových voleb, a proto budou mít tendenci ji zopakovat v nejbližších volbách, tj. senátních a komunálních. Tyto strany mají proto zvýšenou šanci na úspěch,“ řekl Pavel Šaradín Deníku Referendum.

Podle jeho názoru by tak byl zisk deseti senátorů pro sociální demokracii obrovský a nečekaný úspěch.

Naopak podle Lukáše Jelínka je zisk deseti až dvanácti křesel pro ČSSD reálný. „Nejúspěšnější budou asi sociální demokraté, avšak neočekávám v žádném případě jejich drtivé vítězství. Výsledek bude roztříštěný mezi několik subjektů,“ myslí si politolog Jelínek.

V opačné situaci než ČSSD jsou občanští demokraté – mandát končí 19 ze 36 členů její senátorské frakce. Občanští demokraté nominovali většinou senátory, a to včetně předsedy horní komory Přemysla Sobotky, ale také bývalou místopředsedkyni sněmovny Lucii Talmanovou.

Podobně Klub TOP 09 a Starostové bude obhajovat šest senátorských křesel z aktuálních osmi, a to včetně místa po předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, který byl v květnových volbách zvolen poslancem.

Horník bude místo obhajovat v Karlových Varech, Štětina v Praze 10, Moldan v Praze 6, Müllerová v Ústí nad Orlicí, a Petrov ve Frýdku-Místku. Štětina byl do Senátu původně zvolen za Stranu zelených a Moldan za občanské demokraty. Po letošních podzimních volbách tak budou mít kluby ODS a TOP 09 jistých 20 křesel, k udržení většiny by potřebovaly vyhrát v 21 obvodech.

Strana Věci veřejné se zatím do Senátu neprobojovala. Nicméně letos nejsou její kandidáti alespoň v některých obvodech bez šancí. Největší naděje vkládají do pražských obvodů, kde vyšlou do boje exministra zahraničí Josefa Zieleniece, bývalého ředitele Státní opery Jaroslava Vocelku a lékaře a publicistu Martina Jana Stránského.

Střet na pravici
Je pravděpodobné, že některé tradičně pravicové obvody budou ve znamení nikoli souboje mezi pravicí a levicí, nýbrž ve znamení střetu na pravici. To se týká především právě všech pražských obvodů, kam nominovali silné osobnosti jak TOP 09, tak Věci veřejné.

„Leckde bude druhé kolo soubojem současných vládních subjektů. Například ve všech pražských obvodech lze ve druhém kole čekat souboj kandidátů TOP 09 a ODS,“ řekl Deníku Referendum politolog Pavel Šaradín.

Podle Lukáše Jelínka je evidentní, že především TOP 09 je schopná postavit silné kandidáty. „Předpokladem úspěšného výsledku v senátních volbách je postavit středové konsensuální kandidáty, což se TOP 09 podařilo. Lze očekávat, že uspějí, a to většinou na úkor sociálních demokratů,“ uvažuje Lukáš Jelínek.

„V motivacích voličů často ustoupí stranickost kandidátů a rozhodnou kvalitní jména, jež se v daném obvodě těší všeobecnému respektu. Na to ostatně sází právě vedení TOP 09, které nominovalo úspěšné komunální politiky, lékaře, lidi z akademické sféry a podobně,“ říká pro Deník Referendum Lukáš Jelínek.

To potvrzuje i Pavel Šaradín, podle kterého je TOP 09 favoritem senátních voleb. „Očekávám úspěch pravicových a středových subjektů, neboť disponují lepšími výchozími podmínkami. Myslím, že vítězem voleb bude TOP 09, která má potenciál získat deset a více mandátů. Postavila totiž velice kvalitní kandidáty,“ myslí si politolog.

TOP 09 nasadila například v obvodu Plzeň-jih starostu Spáleného, v Poříčí Pavla Čížka, v Českém Krumlově kastelána Zdeňka Troupa, v Táboře obchodního ředitele Petra Krůčka, v Berouně starostku obce Chýně Věru Kovářovou a v Praze 11 místopředsedu pražského sdružení YMCA Pavla Hlaváče. V Mělníku bude za stranu kandidovat gymnaziální profesorka Nina Nováková, v Liberci pak lékař Jan Marušiak a v Kutné Hoře ortoped Zdeněk Nováček.

Pavel Šaradín nicméně nevylučuje, že se v jednom až dvou obvodech může podařit uspět i Věcem veřejným, případně i dokonce Suverenitě Jany Bobošíkové.

Souboj čtyř a více stran
Podle Lukáše Jelínka je pravděpodobné, že letošní senátní volby budou soubojem více stran. „Neočekávám, že by kterákoli ze stran dominantně ovládla letošní volby. Naopak mám za to, že letošní výsledek bude ve znamení roztříštěnosti sil,“ řekl Deníku Referendum politolog Lukáš Jelínek.

Pro KDU-ČSL je Senát po odchodu ze sněmovny poslední parlamentní výspou. Lidovci obhajují jedno ze čtyř křesel a k obnovení senátorské frakce by potřebovala vyhrát ve dvou obvodech. Do voleb kvůli tomu nasadila úspěšné komunální politiky i bývalé poslance, a to včetně úřadující předsedkyně strany Michaely Šojdrové.

Podle Pavla Šaradína sice lidovci nejsou úplně bez šance, avšak nikterak současně nepřeceňuje jejich možnosti. „Myslím si, že mají šanci uspět v obvodech, kde disponují pevným jádrem svých členů a voličů, nicméně si myslím, že případný zisk jednoho až dvou mandátů bude překvapivým výsledkem,“ uvedl na adresu lidovců Pavel Šaradín

Taktéž dle Lukáše Jelínka nejsou lidovci bez šance, neboť obzvláště v moravských obvodech mají tradičně pevnou voličskou základnu. „Ve svých tradičních obvodech mají šanci uspět a předpokládám, že dva kandidáti určitě uspějí,“ uvedl politolog. To si nicméně nemyslí o Michaele Šojdrové, která kandiduje v Kutné Hoře. „Podle mne je tam bez šance,“ uvedl Jelínek.

V opačné, tedy beznadějné, situaci jsou podle Jelínka zelení, kteří nominovali do letošních voleb pouze tři kandidáty. „Nominace zelených potvrzuje hlasy, podle nichž je Strana zelených po květnovém debaklu ve sněmovních volbách v tristním stavu,“ řekl Lukáš Jelínek Deníku Referendum.

Zelení budou usilovat o místo v Senátu pouze v Praze 10, kde postaví lékařku a tamní zastupitelku Evu Stříteskou, ve volebním obvodě Plzeň-jih, kde za ně kandiduje bývalý senátor Richard Sequens a v Kroměříži s někdejší kastelánkou tamního zámku Zdenu Dokoupilovou.

Zelení podle svého předsedy Ondřeje Lišky další kandidáty stavět nebudou. Podle jeho slov je ambicí Zelených prosadit do horní komory právě tři zástupce. Místa, kde chtějí uspět, údajně vybírali podle toho, aby jejich kandidát měl reálnou šanci. O podpoře pro ně pak mají v plánu vyjednávat i s dalšími stranami.

To Suverenita Jany Bobošíkové postaví 24 kandidátů, ve zbývajících třech obvodech pak podpoří kandidáty jiných uskupení. Bývalá televizní moderátorka a europoslankyně Jana Bobošíková se bude ucházet o hlasy voličů v Praze 10. Na Kutnohorsku se bude snažit získat místo v horní komoře exposlankyně Jana Volfová.

Nejsledovanější obvody
Právě v Praze 10 lze očekávat zajímavý souboj. Jana Bobošíková se tu utká například s tamním starostou Vladislavem Lipovským (ODS) nebo Jaromírem Štětinou z TOP 09, který křeslo obhajuje.

Kutnohorsko, kam Suverenita postavila Janu Volfovou, patří taktéž k jednomu z nejsledovanějších obvodů. Za občanské demokraty tam bude kandidovat manželka bývalého premiéra Mirka Topolánka a někdejší místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová.

Sociální demokracie na Kutnohorsko nasadila místostarostu Čáslavi Jaromíra Strnada. TOP 09 bude zastupovat ortoped Zdeněk Nováček, lidovce pak již zmíněná úřadující předsedkyně Michaela Šojdrová a místo v horní komoře chce i exposlankyně Olga Zubová, kterou nasadila Demokratická strana zelených.

Na Českokrumlovsku nasadila sociální demokracie proti senátorovi a občanskodemokratickému starostovi Hluboké nad Vltavou Tomáši Jirsovi svého bývalého předsedu, někdejšího eurokomisaře a expremiéra Vladimíra Špidlu a TOP 09 kastelána Zdeňka Troupa.

Na Liberecku pak proti předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi z ODS kandiduje sociálnědemokratický hejtman Stanislav Eichler.

„Volby vyhraje TOP 09, uspějí i sociální demokraté, občanští demokraté odejdou poraženi a menší partaje – tedy Věci veřejné, lidovci a Suverenita Jany Bobošíkové – mají šanci získat jeden až dva mandáty. Pro úspěch nových vládních stran totiž mluví touha mnoha voličů po změně, kterou deklarovali již v květnových sněmovních volbách,“ uzavřel pro Deník Referendum Pavel Šaradín.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.