Kubek: pacienti by měli hradit vypsání neschopenky

Podle šéfa České lékařské komory by pacienti měli platit další poplatek. Milan Kubek požaduje, aby pacienti hradili vypsání neschopenky. Pojišťovny totiž v současné době administrativu spojenou s neschopenkami nehradí.

(hh)

28.07.2010 11:47

345373_mediafax_jiri_rubes

Bude ministr zdravotnictví souhlasit s návrhem šéfa ČLK? Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Jako by plánovaných novinek vztahujících se k reformě českého zdravotnictví nebylo dost. Prezident České lékařské komory  Milan Kubek požaduje, aby v budoucnu pacient za vypsání neschopenky platil přímo lékaři 70 korun. Informuje o tom deník Právo.

Milan Kubek toto opatření údajně vnímá jako krajní řešení a obrací se v této věci na nového ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ministerstvo totiž může zajistit, aby Česká správa sociálního zabezpečení proplácela lékařům i zbývající administrativní náklady spojené s neschopenkami.

Za tuto administrativu, kterou komora vyčíslila na sto korun, nedostávají lékaři od zdravotních pojišťoven ani korunu. Za odeslání neschopenky jim od 1. srpna bude Česká správa sociálního zabezpečení proplácet 26 korun jako poštovné.

„Jsme rádi, že teď lékaři dostanou alespoň těch šestadvacet korun. Zbývá ale ještě 74 korun a my požadujeme, aby nám tyto administrativní náklady spojené s neschopenkami také hradila Česká správa sociálního zabezpečení. Není přece možné nutit soukromé lékaře, aby pracovali zadarmo," prohlásil Milan Kubek.

Podle stínové ministryně zdravotnictví za KSČM Soni Markové svědčí všechny avizované kroky týkající se zdravotnické reformy o tom, že se politici snaží všemi prostředky vytáhnout peníze od pacientů.

„V podstatě nemáme co do činění s reformou. Namísto, aby se vedla diskuse o efektivitě a možných úsporách v celém systému, slýcháme, za co všechno si v budoucnu ještě připlatíme," uvedla Marková pro Deník Referendum.

A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Josef Štěch - OSVČ

pozor Středa, 28.Července 2010, 11:30:57

jmenuje se Milan Kubek, jak uvádíte v polovině textu.

Aaaprofil

Saša Uhlová - novinářka, Praha 3

Pane Štěchu Středa, 28.Července 2010, 12:02:52

Děkujeme!

Stanislav Hošek - Český těšín

ZN Sobota, 14.Srpna 2010, 17:48:28

Nabízím zlepšovák.
Formulář v elektronické formě, který by putoval mezi lékařem, popjišťovnou, zaměstnavatelem a pacientm. Formulář při tom zkonstruovaný tak, že by ho lékař jenom podepsal.
Nehovoří se snad stále o snižování papírování?!

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.