Rumunsko: pět lidí zraněno při protestu proti ČEZ

Obyvatelé obce Cogealac protestovali proti stavbě největšího parku větrných elektráren v Evropě, který v Rumunsku staví český ČEZ, projektily ochranky zranily i místostarostu.

(čtk)

27.07.2010 08:24

181475

Dokud rumunský soud nerozhodne o žalobě místních, může si ČEZ svůj větrný superpark dál vesele stavět. Stavby některých projektů jsou zřejmě nezastavitelné. Ilustrační foto Tomáš Tkáčik, Mediafax

Pět rumunských občanů bylo v pondělí zraněno gumovými projektily na jihovýchodě Rumunska, kde se během protestů snažili vniknout do objektu větrné farmy. Tu u obce Cogealac staví elektrárenská společnost ČEZ. Oznámila to rumunská policie, uvedla agentura AFP.

Policejní šéf Adrian Rapotan řekl, že starosta obce Cogealac zamířil s několika desítkami místních občanů k větrnému parku, kde chtěl pokutovat českou firmu za to, že údajně nemá povolení ke stavbě. Vesničané, kterým nebylo umožněno vstoupit na pozemek elektrárny, měli začít házet kameny na strážce objektu. Ti odpověděli střelbou gumovými projektily.

Čtyři lidé utrpěli zranění nohou a jeden byl zasažen do břicha. Byli převezeni do nemocnice. Jedním ze zraněných je podle prefekta župy i místostarosta obce Cogealac.

Starosta Hristu Cati podle agentury AP řekl, že žaloval ČEZ za to, že nemá ke stavbě povolení od místních úřadů. Tvrdí, že povolení dostala španělská společnost Iberdrola. Podle rumunské mluvčí společnosti ale ČEZ všechna potřebná povolení pro stavbu má.

Chování starosty Cogealacu kritizoval prefekt župy Claudiu Palaz. Konflikt mezi obcí a skupinou ČEZ podle něj trvá již téměř rok a dostal se i k soudu. Zatím nebyl vynesen rozsudek. Starosta podle něho nemá právo blokovat realizaci investic a brát spravedlnost do svých rukou.

Policie nyní vyšetřuje, zda firma, která střeží objekt, může být povolána k odpovědnosti za to, že její členové použili zbraň.

Větrný park Fontanele & Cogealac v rumunské provincii Dobrudža, do kterého ČEZ investuje 1,1 miliardu eur (zhruba 28,3 miliardy korun), má tvořit 240 turbín s celkovou kapacitou 600 MW a má mít více než dvojnásobný instalovaný výkon proti dosud největší evropské větrné farmě ve skotském Whitelee. V červnu byla spuštěna první turbína elektrárny. Do konce roku by měla vyrábět elektřinu více než stovka turbín.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.