Americký Senát rozhodl o odložení klimatického zákona

Navrhovatelům dlouho očekávané předlohy se během čtyř uplynulých měsíců nepodařilo sehnat dostatečnou podporu, a tak ji raději stáhli. Vývoj dle agentur potvrzuje prognózu, že také velký klimatický summit v Cancúnu skončí neúspěchem.

(rbs)

26.07.2010 17:40

Un_photo_mark_garten

Vláda Baracka Obamy je bez klimatického zákona odkázána na pravomoci agentury EPA, což možnosti jejích vyjednavačů příliš neposiluje. Foto Mark Garten, UN Photo

Americký Senát se na konci minulého týdne rozhodl odložit velmi očekávané projednávání klimatického zákona. Demokratičtí senátoři nedokázali pro návrh, který měl jako první v historii Spojených států omezit produkci výměšků oxidu uhličitého, získat dostatečnou podporu, a tak raději přistoupili k odkladu.

Podle agenturních komentářů znamená tento krok další komplikaci pro vytvoření nové globální dohody o omezení produkce uhlíkatých emisí a výsledek prosincového klimatického summitu v mexickém Cancúnu, z něhož by měl vzejít nástupce Kjótského protolu, je v současnosti ohrožen víc než kdy dříve.

„Tato skutečnost dramaticky změní náladu zemí a ovlivní to, s čím budou ochotné přijít k jednání v Cancúnu,“ uvedl k situaci Jake Schmidt, ředitel mezinárodní Rady na ochranu přírodních zdrojů, která za pokrok v boji s klimatickými změnami intenzivně lobbuje.

„Poslední vývoj v USA snižuje velmi vážně to, čeho lze v záležitosti realisticky dosáhnout,“ dodal pro AFP.

Boj proti klimatickým změnám byl jedním z Obamových největších předvolebních i povolebních slibů. Současný americký prezident slíbil nápravu politiky svého předchůdce George W. Bushe, jenž Kjótský protokol odmítal kvůli oslabovaní konkurenceschopnosti bohatých zemí a perspektiv jejich hospodářského růstu.

Plnit příslušné závazky se ale Obamovi moc nedaří a poslední vývoj to jenom protvrzuje, píší agentury.

Klima stále prioritou
Americké ministerstvo zahraničí vedené Hillary Clintonovou se v reakci na stažení zákona nechalo slyšet, že klima zůstává jednou z nejvyšších priorit Obamova kabinetu a že bude i přes neúspěch zákona nadále vyjednávat jak s dalšími zeměmi, tak v Kongresu.

„Jedná se o celosvětovou výzvu, kterou musíme vyřešit skrze celosvětovou kooperaci a společnou akci všech klíčových zemí produkujících nejvíce emisí. My jsme jednou z nich,“ uvedl doslova mluvčí ministerstva Philip Crowley.

Platnost Kjótského protokolu ale vyprší už na konci roku 2012 a do té doby musí být hotová nová závazná dohoda. Analytikové přitom poukazují na fakt, že situace pro přijetí klimatického zákona v USA může být v budoucnu ještě složitější. Spojené státy totiž v listopadu čekají volby do Kongresu a podle odhadů budou pro Demokratickou stranu velmi obtížné.

EPA na to nestačí
Obamova vláda se i za nepříznivých podmínek snaží dělat, co se dá. Již zjara nařídila Agentuře pro ochranu životního prostředí (EPA), která v politickém systému USA plní úlohy příslušného ministerstva, aby se v rámci svých možností snažila o redukci uhlíkatých emisí tak, aby Spojené státy dostály slibu, který daly na summitu v Kodani -  snížení emisí oxidu uhličitého o sedmnáct procent do roku 2020 z úrovně, které dosahovaly v roce 2005.

Pozorovatelé však konstatují, že bez schválení zákona Senátem bude i toto nesmírně obtížné. EPA musí využívat pouze dosavadní legislativu, a tak má její snažení často podobu hledání mezer v zákonech a právních kliček. To pozici Obamových vyjednavačů při mezinárodních rozhovorech příliš neposiluje, shrnují analytikové agentur.


Další informace:
AFP US Senate Deals Blow to Global Climate Talks
AP Senate Democrats abandon comprehensive energy bill
BBC News US Senate will not pass a full climate bill
Reuters SCENARIOS-Future is cloudy for US climate change bill


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.