Senátoři ČSSD nominovali na ombudsmanku opět Šabatovou

Anna Šabatová je první kandidátka do funkce veřejné ochránkyně práv po Otakaru Motejlovi a neúspěšné první volbě, která má opět nominaci. Znovu ji v pátek navrhl senátní klub sociální demokracie.

(čtk)

23.07.2010 12:03

343159_mediafax_mikulas_krepelka

Anna Šabatová bude o místo veřejné ochránkyně práv bojovat znovu. A první nominaci už má. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Senátoři ČSSD navrhli na funkci ombudsmana opět jeho někdejší zástupkyni Annu Šabatovou. Šabatová by mohla získat rovněž podporu klubu TOP 09 a Starostové. Senátoři ODS budou o nominaci na veřejného ochránce práv jednat v úterý. ČTK to dnes řekli předsedové senátních stranických klubů.

Sněmovna nového ombudsmana po zesnulém Otakaru Motejlovi začátkem července nezvolila. Dost hlasů nezískaly ve druhém kole tajné volby Šabatová ani exposlankyně ODS Eva Dundáčková. Sněmovně navrhuje dva kandidáty Senát a dva prezident.

„Je jednoznačné, že paní Šabatová měla největší podporu i ve Sněmovně a je to člověk, který je vhodný na tu práci," řekl předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Sociální demokraté proto podle něho neměli důvod kandidáta měnit. Také senátoři TOP 09 a Starostů budou podle své předsedkyně Soni Paukrtové zvažovat podporu Šabatové. Mluví se prý i o dalších jménech, nejsou ale zatím jasná. V úvahu připadá také současná zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, řekla Paukrtová.

Senátoři TOP 09 a Starostů podle ní budou o nominaci jednat příští nebo přespříští týden. Senátoři ODS se sejdou podle svého předsedy Tomáše Julínka v úterý. Žádná jména kandidátů zatím nemají. Senát by měl své kandidáty na veřejného ochránce práv navrhnout na schůzi, která začne 25. srpna.

Pro první volbu navrhl Senát Sněmovně Šabatovou a předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou, prezident Dundáčkovou a občanského aktivistu Johna Boka. Do druhého kola postoupily Šabatová a Dundáčková. Šabatová dostala 84 hlasy, Dundáčková 59 hlasů. Protože nebyl nikdo zvolen, celý proces se opakuje.

Nezvolení žádného z kandidátů bylo překvapením, protože podporu Šabatové avizovaly ČSSD, TOP 09 a KSČM. Tyto tři strany mají dohromady 123 poslance. Někteří poslanci se tedy v tajné volbě neřídili doporučením klubu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.