Francouzská diskuze o národní identitě
Saša UhlováFrancouzský prezident se pokouší nastartovat celonárodní debatu o francouzské identitě. Občanská společnost se ale bouří.
Po vítězných volbách v roce 2007 Nicolas Sarkozy uskutečnil jedno z oblíbených témat své volební kampaně: vytvořil ministerstvo imigrace, integrace, národní identity a solidárního rozvoje. Právě toto ministerstvo zahájilo celospolečenskou debatu o tom, co shrnuje pod mlhavým názvem „národní identita“. Debatu, která proběhne přes francouzské prefektury a internet, potrvá až do února 2010 a položí otázku, co to znamená být Francouzem.
Francouzská Sarkozyho vládní strana UMP (Unie parlamentní většiny) by si ráda touto debatou připravila půdu pro volební kampaň do krajských voleb, neboť ve francouzských regionech již tradičně vítězí opoziční levicová PS (Socialistická strana), která nyní vládne ve dvaceti regionech z dvaceti dvou. Tento politický manévr vede k probouzení rasismu nejen na internetových stránkách zmíněného ministerstva, ale i na schůzích prefektů. Výrokem v tomto duchu se zviditelnil například starosta UMP lotrinského kraje Meuse, André Valentin, jenž se nechal slyšet, že „spolknou nás. Je jich deset milionů. Platíme je za flákání.“ Eric Besson, ministr národní identity, to označil za „nešťastný výraz“, ale 9. prosince v Národním shromáždění dodal, že věří, že „existuje hierarchie mezi jednotlivými příslušnostmi“.
Na opačném břehu se ocitají četné hlasy hájící toleranci a poklidné soužití. Hlavní iniciativou je v tomto smyslu apel nezávislého internetového deníku Mediapartu „Diskutovat nebudeme“, která velkou debatu o národní identitě zkrátka a dobře odmítá. Petici deníku okamžitě podepsalo na dvě stě osobností kulturního a politického života nejrůznějšího politického cítění, mezi nimi Dominique de Villepin, Olivier Besancenot, Martine Aubryová, Daniel Cohn-Bendit, Marie Ndiaye, Patrick Chamoiseau, Claude Lanzmann a Tahar Ben Jelloun. Po necelých deseti dnech petice získala podporu 36 000 občanů.
Signatáři zahajují text slovy: „Stojíme za principem debaty. Za její svobodou, pluralitou a užitečností. Právě proto odmítáme tuto velkou debatu o národní identitě organizovanou mocí: protože ta není ani svobodná ani pluralitní ani užitečná.