Berlusconi vyzval velvyslance, ať mu přivezou „pěkná děvčata“

Předseda italské vlády zaujal v pondělí na setkání s vlivnými podnikateli a ambasadory z třiceti zemí zvláštním požadavkem.

(pjed)

13.07.2010 18:31

2576696449_eb0d1ab7b1_o

Italští komentátoři se již několik let přou, zdali stárnoucímu premiérovi image agilního playboye politicky prospívá, nebo škodí. Foto Alessio85, flickr.com

Italský premiér Silvio Berlusconi opět rozšířil sbírku svých fanfarónských výroků. Když na pondělním setkání s velvyslanci a významnými obchodníky z třiceti různých zemí hodnotil perspektivy latinskoamerických států, neopomněl zmínit, že se muži z příslušného kontinentu mohou „těšit z roztomilých dívek“. Přítomné velvyslance zároveň vyzval, aby nějaké přivezli.

„Přivezte sem tam nějaká pěkná děvčata. My je doceníme, neboť jsme Latinové,“ řekl třiasedmdesátiletý politik doslova.

Podobné výroky a odpovídající chování přivedly Silvia Berlusconiho již několikrát do nepříjemné situace. Italský bulvár rozebíral řadu měsíců skandál s prostitutkou, která si nahrála důvěrný rozhovor s premiérem na mobilní telefon a nafotila jeho koupelnu. Ani seriózní média pak neunikla před aférou, když byl Berlusconi zachycen na osmnáctých narozeninách dcery jednoho z mediálních magnátů, která jej s vilným přídechem veřejně oslovovala „tatíčku“.

Italští komentátoři se již několik let přou, zdali stárnoucímu premiérovi image agilního playboye politicky prospívá, anebo škodí. Zastánci Berluconiho politiky poukazují na jeho bezprostřednost a tradiční italský naturel, kritikové mluví o ostudě, chlípnosti a nemístném rádobysvětáctví.

Sama italská veřejnost je v názoru na chování jednoho z nejdéle vládnoucích premiérů poválečného období rozdělena přesně na polovinu. Současnou pravicově populistickou politiku Belusconiho Lidu Svobody, jenž zemi spravuje v koalici s Ligou severu Umberta Bossiho, však vnímá většina spíše kladně.

Silvio Berlusconi se také v minulosti přirovnal například k Napoleonovi nebo k Ježíši Kristu. Z diplomatického hlediska patří k nejzávažnějším jeho aféra s finskou prezidentkou Tarjou Halonenovou, ke které při setkání v červnu 2005 prohodil několik sexuálních narážek. Finská delegace se poté oficiálně ohradila a kontakt s italskou reprezentací omezila na minimum. Berlusconi incident přešel povzdechnutím, že Finům chybí smysl pro humor.


Další informace:
AFP Berlusconi asks ambassadors to bring pretty girls to Italy
OneIndia News Bring pretty girls to our nation: Italian Premier


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.