Filip zpochybnil sponzora TOP 09 opavský Ostroj, naznačil korupci

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je jeden z dárců strany TOP 09, opavská strojírenská firma Ostroj, spojen s podezřelou kauzou z doby působení Miroslava Kalouska na ministerstvu financí.

(čtk)

11.07.2010 15:30

Filip_mediafax_mikulas_krepelka

Vojtěch Filip naznačuje možnou korupci. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Jeden z dárců strany TOP 09, opavská strojírenská firma Ostroj, je podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa spojen s podezřelou kauzou z doby působení Miroslava Kalouska na ministerstvu financí. Stát při ní prodělal stovky milionů korun, uvedl v prohlášení, které dnes odeslal ČTK. Naznačil tak možnou korupci. Kalousek obvinění odmítá, zdůraznil, že žádný dárce strany nemůže očekávat protislužbu.

Společnost Ostroj letos darovala straně TOP 09 sponzorský dar milion korun. Filip v té souvislosti upozorňuje na to, že začátkem roku 2008, tedy v době působení Kalouska na postu ministra financí, byla podle něho „podvodným způsobem" vymazána zástavní práva k nemovitostem Ostroje. Společnost přitom prý měla z roku 2001 dluh státu ve výši 533 milionů korun.

„Přitom několika dopisy právníka angažujícího se v tomto problému byl osobně pan ministr upozorněn na nesrovnalosti a okrádání státu. K žádnému účinnému opatření však nedošlo, a dokonce nebylo podáno ani trestní oznámení," tvrdí Filip.

Kalousek toto obvinění odmítl. Tvrdí, že na kauzu společnosti Ostroj se nepamatuje. „Vyjádřit se k tomu mohu, až se s tím na ministerstvu financí seznámím," řekl Kalousek ČTK. Doplnil, že pokud je Filip přesvědčen, že se někdo podvodným způsobem obohatil o stovky milionů korun, pak předpokládá, že sám podal trestní oznámení.

Kalousek zdůraznil, že žádná společnost nemůže za sponzorský dar očekávat protislužbu. „Zásadním způsobem odmítám, že by snad sponzorský dar byl něčím takovým rozporován, už jenom proto, že na začátku roku 2008 byl odpovědný náměstek za ODS a odpovědný ministr za KDU-ČSL. TOP 09 neměla nic společného s tehdejším rozhodováním, neboť začala existovat až za rok a půl," prohlásil Kalousek.

Filip také upozornil na to, že budoucí koaliční strany získaly dar od podnikatele Zdeňka Bakaly. Ten ODS, TOP 09 a VV rozdělil přes 28 milionů korun. „Pan Bakala přispěl straně pana Kalouska, za což předpokládá jistě nějakou konkrétní protislužbu. Ta se zřejmě rodí už v připravovaných koaličních dohodách, protože předvolební závazek neprolomit zákaz těžby uhlí se týká jen severních Čech, nikoli Beskyd, kde má právě své zájmy kontroverzní podnikatel," píše Filip.

Kalousek i toto obvinění odmítl. „Jsem si stoprocentně jist, že v TOP 09 za to nebyla, není a nebude poskytnuta žádná protislužba. TOP 09 je jedinou politickou stranou, která své dary zveřejňuje okamžitě na internetu, a děláme to právě proto, aby bylo zřejmé, že to není a nemůže být za žádnou protislužbu. Možná že pan Filip by místo starostí o jiné politické strany mohl zveřejnit vlastní financování a potom by třeba už nemusel být předsedou své politické strany," komentoval obvinění Kalousek.

Strojírenská společnost Ostroj zvýšila navzdory hospodářské krizi v loňském roce čistý zisk o 18 procent na 145,5 milionu korun. Tržby jí naopak meziročně klesly o šest procent na 1,599 miliardy Kč. Společnost vznikla v roce 1992 jako Ostroj Opava, o rok později byla prodána v kuponové privatizaci. Rozhodující podíly získaly privatizační fondy, které firmu řídily do roku 1999. Rozhodující balík akcií (přes 46 procent) poté získal Vladimír Trochta, současný předseda představenstva firmy.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.