První volba ombudsmana neúspěšná navzdory předpokladům
Vratislav DostálPřes deklarovanou podporu tří poslaneckých klubů nebyla Anna Šabatová zvolena veřejnou ochránkyní práv. Výsledek dokládá podle Karla Schwarzenberga smutný stav české politiky.
Poslanci se od pátečního rána zabývali volbou veřejného ochránce práv, který nahradí zesnulého ombudsmana Otakara Motejla. Nakonec ale většinovou shodu na jméně nového ombudsmana nenašli.
Před polednem proběhlo první kolo volby. V něm nejvíc hlasů získala Anna Šabatová, když obdržela 79 hlasů. Dundáčková se umístila za ní s 54 hlasy, což je o jeden hlas více, než činí poslanecký klub ODS.
Aktivista John Bok a předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová získali shodně šest hlasů. Všichni čtyři kandidáti měli před volbou možnost poslancům představit sebe i své plány na činnost veřejného ochránce práv. V prvním kole tak nebyl zvolen ani jeden z navržených kandidátů.
V druhém kole Anna Šabatová a Eva Dundáčková
Druhé kolo proběhlo ve třináct hodin. Těsně před jeho konáním komunisté oznámili, že jejich poslanci mají doporučení hlasovat pro Annu Šabatovou. Podle Jiřího Dolejše však nešlo o závazné usnesení. „Poslanci KSČM hlasovali volně, avšak bylo jim doporučeno volit paní Šabatovou,“ řekl Dolejš Deníku Referendum.
Nezvolení žádného z kandidátů je tudíž překvapením, neboť podporu Anně Šabatové avizovali před druhým kolem sociální demokraté, TOP 09 a KSČM. Tyto tři strany by měly mít dohromady 123 poslanců.
Pokud by totiž alespoň několik málo poslanců komunistické strany volilo dle instrukcí svého poslaneckého klubu a současně by kluby sociálních demokratů a TOP 09 hlasovaly jednotně, musela Anna Šabatová obdržet většinu hlasů. Nakonec ale vše dopadlo jinak.
Anna Šabatová získala 84 hlasů a Eva Dundáčková 59 z celkového počtu 181 hlasujících. Nadpoloviční většinu tak neobdržela ani jedna z kandidátek a celý proces volby se bude opakovat od začátku.
Mizerná politická kultura