Nový ministr kultury nemá s kulturou nic společného

Novým ministrem kultury se stal berounský starosta Jiří Besser. Po nevýrazném Václavu Riedlbauchovi bude resort řídit politik, který se za svůj život s kulturou příliš nesetkával. Jeho hlavní vášní je hokej.

(ib)

30.06.2010 16:44

Besser

A tak máme v čele kultury hokejistu. Jednou to přijít muselo. Foto Mirek Czernek, Mediafax

Třiapadesátiletý Jiří Besser, nominovaný TOP 09, měl původně být ministrem zemědělství, nakonec mu připadl resort kultury. O tento post je mezi politiky tradičně nejmenší zájem. Nového ministra nyní čekají dva důležité případy. Bude muset vyřešit konflikt v České filharmonii a jmenovat nového ředitele Národní galerie, jímž by měl dle doporučení odborné komise být Jiří Fajt. Stávající ředitel Knížák se tomu ale pokouší zabránit, v čemž mu bývalý ministr Riedlbauch vyšel vstříc.

Pokud má však Jiří Besser vzděláním i dosavadními zkušenostmi od něčeho opravdu daleko, je to právě kultura. Vystudoval stomatologii, vstoupil do KSČ a pracoval jako stomatolog v nemocnici. Nyní je již šestnáctým rokem starostou Berouna.

Zájem o kulturu a umění se nedá identifikovat ani v jeho podnikatelských aktivitách. Po roce 1989 Besser podnikal zejména v oblasti realit, reklamy a hlavně hokeje. Besser se stal prezidentem berounského hokejového klubu a osm let podnikal s bývalým hokejovým reprezentantem Leo Gudasem ve firmě AD PUK s.r.o., která provozovala hotel a vyráběla luxusní dárkové předměty. I o svém novém postu se dozvěděl na akci související s hokejem, když byl ve Švédsku jako prezident České asociace in line hokeje.

Jediné, co by v případě nového ministra mohlo být pro českou kulturu povzbudivé, je fakt, že byl jako starosta úspěšný v získávání evropských dotací. V Berouně prosadil rekonstrukci kulturní památky Duslova vila a město pod jeho vedením také opravilo rozhlednu a vybudovalo medvědárium v lesoparku.

Besser sám přiznal, že se v problematice resortu kultury příliš neorientuje. „Musím se s tím nejdřív pořádně seznámit," prohlásil pro server Aktuálně. Situaci ve filharmonii míní vyřešit vypsáním nového výběrového řízení na funkci ředitele, a tím uklidnit protesty filharmoniků vůči Václavu Kasíkovi. Ohledně jmenování ředitele Národní galerie Besser příliš konkrétní být nechtěl. Na výběr ředitele se prý v dohledné době bude muset podívat.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.