České letní festivaly v červenci
Zuzana PřikrylováČervenec je, co se festivalů u nás týče, nejspíš nejplodnější měsíc. Pro dosud nerozhodnuté přinášíme výběr širokého žánrového spektra těch výraznějších i upozornění na menší, avšak zajímavé akce.
Červenec je, co se festivalů u nás týče, nejspíš nejplodnější měsíc. Prodírat se seznamem s nevábnými názvy a nic neříkajícím line-upem může být obtížné, většina návštěvníků je již rozhodnutá, kam se vydá. Pro váhavce přinášíme výběr širokého žánrového spektra těch výraznějších festivalů i upozornění na menší, avšak zajímavé akce.
Hned prvního července se v Žizníkově u České Lípy spojí dva zavedené festivaly orientované na reggae, ska, etno a přidružené žánry — Real Beat a Reggae Ethnic Session. Celkově budou na festivalu tři stage: Rádio 1 stage, kde se během tří dnů vystřídají například mladý Vídeňák DJ Buju, zakladatel labelu 9 Lives Records — MC Top Cat nebo Deadly Hunta, který vychází na jedné straně z reggae legend jako Buju Banton, na druhé straně z hip hopových veteránů Wu-Tang Clan. Samozřejmě vystoupí i interpreti z naší provenience jako brněnští Pavlacz Zewls, Messenjah nebo Swamp Safari.
Co se týče Jahmusic Live Stage, vystoupí zde především česká klasika jako Švihadlo, Fast Food Orchestra nebo Sto zvířat, ze zahraničních jmen to bude zejména legenda Toots and the Maytals, která laškovala se ska již v šedesátých letech a nahrála hity jako Monkey Man, Bam Bam nebo Pressure Drop, které přezpívala řada interpretů.
Poslední stage El Jimador Latino Stage již podle názvu upřesňuje své hudební směřování — v pátek zahrají hudebníci například z Kolumbie, Guatemaly nebo Mexika, sobota nabídne latinskoamerické DJs. Festival je zejména pro ty, co si chtějí chytit nějakou tu „pozitivní vibraci“.
Žánrově podobný je i festival Mighty Sounds, který se koná 16.—18. července na letišti Čápův dvůr v Táboře. Na rozdíl od jemnějšího Real Beatu se nebojí přitvrdit a kromě dreadatých sluníčkářů narazíte i na natužená číra dřevních punks. Čekejte například zvrácený folk punk v podání kanadských The Dreadnoughts, americký garážový punkrock od Sorry and The Sinatras, britské psychobilly kapely The Klingons nebo vynikajícího newyorského reggae/ dub producenta a hudebníka Victora Rice. Z domácí scény se připomene například slovenská punková klasika Davová psychóza, ska/ disco formace Discoballs nebo rock´n´rolloví Anyway.
Festival Rock for People (3.—6. července), který se dávno neorientuje jen na rock, je skutečně těžké ignorovat. Každý rok expanduje do větších rozměrů a je ukázkou toho, jak daleko se dá s úspěchem zajít (což je viditelné i na ceně). Jeden z nejmasovějších koncertů u nás (čtyři dny, šest pódií) kromě velkých taháků ale nabízí prostor i pro menší, lokální kapely a na české scéně již zavedená jména.
Soustřeďme se ale na to podstatnější — jako hlavní hvězdu letos organizátoři prezentují Prodigy, jednu z nejznámějších kapel na taneční scéně, vycházející z rave a techna devadesátých let s „cool" image a frontmanem Flintem s charakteristickými růžky. Kromě hitovek typu Smack My Bitch Up dají posluchačům ochutnat například i živé verze skladeb z jejich loňského alba Invaders Must Die.
V tentýž den (neděle 4. července) vystoupí také Angličan Tricky (ex Massive Attack) — černý princ trip hopu a vyhledávaný producent, který se na elektronické scéně pohybuje už přes dvacet let. Dalšími výraznými interprety je například kapela Does It Offend You, Yeah?, která se z tvorby remixů vyšplhala na přední příčky hitparád a do reklamy na Converse; alternativní britrocková formace Muse, vyžívající se v klavírním patosu nebo indierockoví Editors.
Line-up je skutečně rozsáhlý, stejně jako předpokládaná návštěvnost, proto si kromě obvyklých nezbytností jako peněženky nebo deštníku nezapomeňte vzít i obrněného ducha.
Další „velkofestival“ (na naše poměry) je již vyprodán: Colours of Ostrava se letos koná 15.—18. července a jako jeden z mála festivalů je rozšířen i do klubů (Fabric, Parník, Templ), součástí je i divadelní a workshopová scéna nebo minikinokavárna Letní filmové školy. Celkem se festival odehrává na patnácti místech a nabízí jako vždy množství hudby rozmanitých kultur a přístupů, od romantické baladistky Mor Karbasiové přes punkový klezmer Oy Division po zpěvačku propojující jazz s vietnamskou tradicí Huong Thanh.
Největším jménem je ovšem bezkonkurenčně hudba z jiného soudku — v Ostravě se představí legendární punkáč Iggy Pop, který ovlivnil a neustále ovlivňuje nespočet hudebníků, se svou kapelou The Stooges. Přestože vypadá jako definice heroinu, je tento útlý vlasáč stále schopný rozjet na pódiu stejnou show jako před třiceti lety a nyní se prý pokouší konečně dostat na vrchol.
Dalším tahákem jsou irští poprockoví Cranberries s charakteristickým halekavým vokálem frontmanky Dolores O´Riordanové, podmanivá písničkářka Regina Spektorová nebo nu-jazzoví miláčci vydavatelství Ninja Tunes Jagga Jazzists. Colours of Ostrava rozhodně není Mezi Ploty. Není ovšem vyloučeno, že návštěvníci, kteří nestihli koupi lístku, budou ploty na festival přelézat.
Volná místa jsou ale ještě na jeden z nejkvalitnějších festivalů ve střední Evropě — slovenský festival Pohoda, o jehož letošním ročníku jsme již zveřejnili zprávu. Jen připomeneme, že se uskuteční klasicky na trenčínském letišti a to od 8. do 10. července. Osobně jsem zažila pouze jeden ročník, ale jakožto příznivkyně spíše menších klubových akcí jsem vnímala oproti jiným velikým festivalům jednu nespornou výhodu: i přes obrovské množství návštěvníků jsem se díky velkému prostoru a promyšlenému uspořádání necítila umačkána davem, naopak měl člověk pro sebe spoustu prostoru, a atmosféra byla tedy skutečně pohodová.
Co se tedy týče menších akcí, pak festival nové nezávislé hudební scény Creepy Teepee vypukne v Kutné Hoře 15. července a potrvá do 18. Line-up je již kompletní, organizátoři AM180 Kolektiv na něm pracovali od prosince loňského roku a zahrnuje kromě již dříve zmíněných jmen nově například americké lo-fi divy Vivian Girls, rozverný tropický projekt Rainbow Arabia nebo fantasmagorického písničkáře Chrise Garneau. Festival je pro ty, které zajímá současné zahraniční hudební dění v jeho aktuální podobě, než ho o několik let později začnou neuměle kopírovat české projekty.
Ke konci července, konkrétně 23.—25., proběhne v Rokycanech u Plzně další ročník festivalu tvrdé hudby Fluff. Akce je primárně zaměřená na HC, screamo a podobné žánry, alternativní a ekologický (případně straight edge) životní styl a do it yourself přístup.
Letos line-up odkrývá kapely jako protináboženský hardcore formace Another Breath, kalifornskou HC/ punkovou smršť Comadre, hutnou screamo extrakci emocí Ampere nebo mistry těžkého hardcoru ze Švédska Meleeh. Kromě hudby nabízí festival hodně zmrzliny, veganskou kuchyni, dva bazény (krytý i velmi populární venkovní), kino běžící po celý čas, galerii pod hlavičkou A.M.180 nebo čítárnu fanzinů.