Nižší daně než Češi platí v EU jen Bulhaři

Evropský statistický úřad Eurostat zveřejnil srovnání daňových sazeb v jednotlivých zemích EU. Česká republika jde proti západním trendům: zavedla patnáctiprocentní daň z příjmu a, zřejmě přechodně, snížila DPH.

Česká republika má jedny z nejnižších daní v Evropské unii, přesto závislost rozpočtu na jejich příjmu v posledních letech rostla. Uvedl to dnes Evropský statistický úřad Eurostat. Daňové příjmy českého státu v roce 2008 představovaly celkem 36,1 procento HDP, o osm let dříve to ale bylo jen 33,8 procent HDP.

I tak je ale český stát na příjmech z daní, které jsou náchylné k výkyvům hospodářství, závislý v průměru méně než ostatní evropské země. V celé evropské sedmadvacítce daňové příjmy tvoří 39,3 procenta HDP a v eurozóně 39,7 procent HDP. K zemím nejméně závislým na daňových příjmech patří mimo jiné Slovensko, kde daně představují necelých třicet procent HDP. Méně je to jen v Rumunsku (28 procent) a Lotyšsku (28,9 procent), nejvíce z celé EU naopak v Dánsku (48,2 procenta) a Švédsku (47,1 procento).

V rámci unie podle Eurostatu platí, že nové členské státy a země střední a východní Evropy sází v posledních letech především na nižší daně, zatímco státy západní Evropy poměrně často přistupují ke zvyšování daní. Například v letošním roce daň z příjmu fyzických osob ve Velké Británii vzrostla o zhruba deset procentních bodů až na padesát procent. Stále to však není nejvíce v celé EU. Největším zdaněním jsou totiž zatíženi obyvatelé Švédska (56,4 procenta) a Belgie (53,7 procent).

Česko patří k zemím, které v posledních letech zažily největší pokles, konkrétně z dvaatřiceti procent v roce 2000 na patnáct procent v letošním roce. Jedná se ovšem o daň ze superhrubé mzdy, ve skutečnosti je tak míra zdanění o něco vyšší, což ovšem Eurostat nezohledňuje. „Papírově" nižší daně než Češi platí jen Bulhaři, kde daň z příjmu fyzických osob činí deset procent.

Česká republika je rovněž jednou ze dvou zemí evropské sedmadvacítky, kde se v posledních deseti letech snížila daň z přidané hodnoty (DPH) – z 22 na dvacet procent. Další zemí, kde se DPH snižovala, bylo Slovensko – z 23 na 19 procent. Všechny další země EU daň z přidané hodnoty buď zvyšovaly, nebo je nechaly na stejné úrovni. Největší DPH – celkem 25 procent – platí Dánové, Maďaři a Švédové.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.