Aktuálně.cz: ODS, TOP 09 a VV chtějí odepsat zásoby uhlí

Trojkoalice využívá předvolební neobratnosti ČSSD k tomu, aby ze záchrany Horního Jiřetína, který byl zachráněn už rozhodnutím vlády z počátku devadesátých let, učinila vlajkovou loď své ekologické politiky.

(čtk)

26.06.2010 18:00

224025_mediafax_jiri_rubes

Horní Jiřetín má štěstí: uhlí pod ním není Bakalovo. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV), které vyjednávají o vzniku vlády, chtějí novelizovat horní zákon, aby se mohly snadněji odepsat zásoby nerostných surovin, především uhlí. Píše to server Aktuálně.cz s odvoláním na parafovanou verzi ekologické kapitoly vznikající koaliční smlouvy a vládního prohlášení.

Novela by posílila ochranu Horního Jiřetína a dalších obcí, jejichž existenci ohrožuje povrchová těžba uhlí v severozápadních Čechách.

„Novela horního zákona do konce roku 2011, která zajistí povinnost poskytnout orgánům státní správy podklady pro odpis bilančních zásob nerostných surovin zejména uhlí," píše se podle serveru v dokumentu, pod nímž jsou podpisy vyjednávačů tří stran. V úterý se dohodli, že případná vláda ODS, TOP 09 a VV neprolomí těžební limity hnědého uhlí a zohlední je v nové energetické koncepci.

Aktuálně.cz píše, že novela horního zákona by podle představ vznikající koalice měla zároveň odstranit „možnost vyvlastnění a další omezení vlastnických práv majitelů nemovitostí v dobývacích prostorech". Slib koaličních lídrů zrušit předlistopadové paragrafy, které umožňují pro potřeby těžby vyvlastnit domy a pozemky lidí, kteří je odmítli prodat dobrovolně, uvítaly občanské organizace.

„Až trojkoalice splní svůj závazek a zruší vyvlastňovací paragrafy v horním zákoně, naši přes pět let trvající kampaň za záchranu Horního Jiřetína ukončíme. Budoucnost města i jeho obyvatel totiž bude zajištěna stejně jako kterékoliv jiné obce v České republice," řekl Jan Rovenský z Greenpeace.

Za největší problém českého životního prostředí označuje koaliční dohoda znečištěné ovzduší především drobnými prachovými částicemi, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví. „Prioritou koalice je snížení této zátěže," uvádí se podle Aktuálně.cz v dokumentu trojkoalice.

Ta se v dohodě zavazuje schválit do konce příštího roku nový zákon o ochraně ovzduší, který bude více chránit vzduch a zdraví lidí před automobilovou dopravou, průmyslovými podniky a spalováním nevhodných paliv v domácích kotlích.

Koalice chce čistšího ovzduší dosáhnout i větší účinností výroby a úsporami. Podporovat chce výstavbu nízkoenergetických budov a úsporných spotřebičů. Čistšímu ovzduší má podle představ vládní koalice pomoci rovněž jaderná energetika, obnovitelné zdroje a stavby nových silnic, které vyvedou tranzitní dopravu z měst.

„Ve městech a obcích bude koalice podporovat zavádění nízkoemisních zón, využití všech nástrojů na podporu ekologické hromadné, příměstské a městské dopravy, budování záchytných parkovišť, cyklostezek a zachování městské zeleně," uvádí se podle Aktuálně.cz v parafované ekologické kapitole vládního programu


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Prunerov2

Jan Rovenský - ekologický aktivista

Trochu nepřesné a trochu zavádějící... Neděle, 27.Června 2010, 12:51:2

1) Ano, trojkolice se skutečně domluvila na zachování limitů a zrušení vlyvlastňovacích paragrafů (které v našehm horním zákoně beze změny straší od roku 1988). Ovšem návrh ekologického vyjednávacího týmu na převod uhlí pod Jiřetínem do nebilančních zásob a novelu horního zákona usnadňující odpisy K9tka naopak odmítla. Je to docela legrace - od aktualne chybu opsala ČTK a od ní DR...

2) Navzdory tomu si myslím, že není fér jakkoliv srážet význam rozhodnutí trojkoalice Horní Jiřetín zachovat . Ano, HJ byl poprvé zachráněn počátkem devadesátých let, podruhé však nyní. Není v tom žádný rozpor. Pokud by vládu sestavovala ČSSD s KSČM a Zemanovci (nebo ČSSD s ODS), bylo by pravděpodobně po platných limitech těžby během několika měsíců veta.

3) Trojkoalice ani nenaznačuje, že by Bakalovi povolila těžbu v Beskydech, na kterou tento vykuk mocně tlačí. Odvažuju se tvrdit, že kdyby uhlí pod Jiřetínem bylo Bakalovo, byl by výsledek stejný.

Je opravdu tragikomické, že když se veřejnosti usilovnou a dlouhodobou kampaní občas v Čechách podaří proti všem očekáváním něco na politicích vyvzdorovat, vždycky se najde někdo, kdo řekne "nojo. to neni žádná výhra. voni by to udělali stejně".

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.