Výsměch přímé demokracii: nová koalice zavede pseudoreferendum
Anna VoňavkováVěci veřejné ohlásily úspěch během vyjednávání o vládní koalici s ODS a TOP 09. Podle svého předsedy Radka Johna se jim podařilo prosadit obecné referendum, podle občanského sektoru je to za daných podmínek jen výsměch.
Lídři ODS, TOP 09 a VV se shodli, že pro obecné referendum bude třeba čtvrt milionu podpisů, po jejich předložení pak vláda navrhne zákon o jeho vyhlášení, který předloží parlamentu. Tam se teprve rozhodne, jestli se referendum vůbec bude konat.
Sněmovna o tom rozhodne ústavní většinou. Podle Johna se podařilo něco, na co se dvacet let čekalo. Na cestě k referendu je ale tolik pojistek, že je téměř nepravděpodobné, že by se nějaké vůbec mohlo uskutečnit.
Pokud by se koalice skutečně shodla na postupu vyhlášení referenda, jak jej popsal na brífingu po jednání koaličních vyjednávačů Radek John, nejednalo by se ve skutečnosti o přímou demokracii.
Podle organizace IRI Europe, která se zabývá problematikou referend a přímé demokracie obecně, znamená použití prvků přímé demokracie, že občané mají právo rozhodovat prostřednictvím lidového hlasování zcela nezávisle na přání vlády či parlamentu. Hlasování vychází z vlastní iniciativy občanů, nebo je zakotveno v ústavě jako závazné pro určité politické rozhodnutí.
Aby se jednalo skutečně o přímou demokracii, nesmí být tedy kladeny podmínky ze strany vlády či parlamentu. S tím stojí trojkoaliční návrh zcela v rozporu, protože o konání referenda bude rozhodovat i vláda i parlament.
Zákon o referendu požadovali v minulosti zástupci organizace Ne Základnám. Její někdejší mluvčí Jana Glivická návrh ovšem za průlomový oproti Radku Johnovi nepovažuje: „Pokud je to tak, že je potřeba sto dvacet hlasů, aby bylo vyvoláno referendum, tak se nejedná o žádnou změnu. Asi doufají, že lidé jsou hloupí a že se jim to bude zdát jako vstřícný krok, reálně to na situaci ovšem nic nemění. Celé je to spíš výsměch,“ řekla Glivická Deníku Referendum.
Že je nereálný už první požadavek pro vypsání referenda, vysvětluje předseda Hnutí za přímou demokracii Milan Valach: „Aby ten předpis byl vůbec prakticky použitelný, ukazují zkušenosti z celého světa, že podmínkou vypsání referenda musí být předání počtu podpisů, který odpovídá jednomu procentu voličů. U nás to tedy znamená osmdesát tisíc podpisů. Cokoliv víc je nerealizovatelné. Jakmile se je podaří získat, má být vláda povinna vypsat závazné referendum,“ vysvětlil Deníku Referendum možný postup Milan Valach.
Další informace:
Econnect.cz Obecné referendum v ČR - přehled návrhů zákonů v letech 1993 - 2005
Initiative and Referendum Institute Europe