Ředitel Ústavu totality Hazdra odvolal vedoucího archivu

Člen rady ústavu Patrik Bendaho za to chce potrestat rovněž odvoláním, podle informací Deníku Referendum mu na to ale nebudou stačit hlasy.

(jm)

21.06.2010 17:46


Spoluautor: ČTK

302079

Bývalý ředitel Žáček rozděluje ÚSTR a jeho radu i po svém odchodu. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra odvolal šéfa Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého. Přestože místopředseda rady Patrik Benda vzápětí oznámil, že kvůli tomu podá návrh na Hazdrovo odvolání, nebude pro to zřejmě mít dost hlasů.

Hazdra se rozhodl k personální změně přesto, že ho rada ústavu minulý týden vyzvala, aby případné Bukovszkého odvolání nechal až na nového ředitele ústavu. Právě nerespektování této výzvy je podle Bendy důvodem, proč chce část rady Hazdrův odchod. Rozhodující člen rady ÚSTR a děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík ale nebude pro Hazdrovo odvolání hlasovat, příznivci bývalého ředitele ústavu Jiřího Žáčka tak zřejmě neseženou zbývající potřebný hlas, aby Bukovszkého odchod Hazdrovi oplatili.

„Doporučení rady jsem zvažoval, ale problémy v Archivu bezpečnostních složek jsou vážné a s jejich nápravou je třeba začít ihned,“ řekl Hazdra s tím, že odklad o několik měsíců by instituci uškodil. Shodou okolností vyšlo v sobotu najevo, že během Bukovszkého působení v čele archivu došlo k poškození či ztrátám několika nenahraditelných spisů, o čemž informovaly Lidové noviny. Hazdra dodal, že jmenuje odbornou komisi, která situaci v archivu posoudí a vypíše také konkurs na nového vedoucího, kterého ale vybere až nový ředitel ústavu.

„Je to jeho věc, v aktuální situaci by to pro ústav znamenalo vršení problémů. Jsem proti odvolání pana Hazdry,“ řekl člen rady Michal Stehlík Deníku Referendum. Hazdra vede ÚSTR dočasně po odvolání předchozího ředitele Jiřího Pernese. Na něm části rady vadilo jeho studium VUMLu za minulého režimu, funkci ho ale stála až plagiátorská kauza. Tehdy se k Pernesovým odpůrcům přidal právě Stehlík.

Zatímco Naděžda Kavalírová, Čestmír Čejka a Patrik Benda patří v sedmičlenné radě ke křídlu Žáčkových příznivců, Petr Fiala, Jan Zahradníček, Petruška Šustrová a Michal Stehlík patří mezi Žáčkovy odpůrce. Bukovszký byl Žáčkův člověk, Hazdra je zase bližší druhému křídlu radních.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.