U Vladivostoku byl objeven masový hrob ze stalinské éry

Při stavbě silnice na východě Ruska byla objevena těla přibližně pětiset lidí s prostřelenou hlavou. Podle odborníků šlo nejspíše o oběti z třicátých let.

(pjed)

11.06.2010 17:22

Stalin

O důsledcích Stalinovy vlády se v Rusku dnes mluví daleko otevřeněji, než před několika lety. Podle pozorovatelů svou roli sehrála i havárie letounu s polským prezidentem mířícím na návštěvu Katyně. Foto Chil, flickr.com

Bezmála tři a půl tuny lidských kostí v obří jámě objevili ruští dělníci, kteří pracovali na stavbě silnice poblíž Vladivostoku. Podle přivolaných expertů patřili přibližně pěti stům lidem, jež byli zastřeleni ve třicátých letech. Historikové, na něž se odvolává The Moscow Times, se kloní k hypotéze, že šlo o oběti stalinských čistek.

„Prakticky u každé nalezené lebky lze vidět otvor po kulce,“ řekl agentuře Reuters Jaroslav Livanskij, předák skupiny dobrovolníků, která s exhumací těl pomáhá. Zbytky oděvů a peněz podle něj dokládají, že mrtví žili přibližně před pětaosmdesáti lety.

V hrobě se našly kostry lidí různého věku včetně dětských. Podle Iriny Fliegové, která provádí tématický výzkum pro lidskoprávní skupinu Memorial, je velmi pravděpodobné, že jsou v okolí další podobná pohřebiště.

„Obdobné věci se děly po celé zemi,“ uvedla Fliegová pro The Moscow Times. „Skutečný rozsah stalinských vražd stále neznáme. Jediné, co můžeme pro miliony mrtvých dnes dělat, je na ně nezapomenout,“ dodala.

Další informace:
The Moscow Times Stalin-Era Grave Yields Tons of Bones


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.