Bauhaus už v Ivanovicích staví – bez stavebního povolení

Bauhaus začal se stavbou na základě nelegálního certifikátu, úřady si ale místní navzájem přeposílají. Těm tak zbývají žaloby, rozsudky ale mohou padnout příliš pozdě.

(jm)

09.06.2010 20:07

Bauhaus-brno

Bauhaus je zkrátka neporazitelný. Foto hyper.cz

Řetězec hobbymarketů pro kutily Bauhaus obešel povinnost získat pro svůj plánovaný hypermarket v Brně-Ivanovicích stavební povolení a začal s výstavbou na základě certifikátu opravňujícího ke stavbě. Místní obyvatelé sice s hypermarketem nesouhlasí a proti firmě i proti tzv. autorizovanému inspektorovi, který nelegální certifikát vydal, podali dvě žaloby a několik stížností, místní stavební úřad nicméně proti výstavbě zakročit nechce.

Stavba hobbymarketu poškodí vlastníky okolních pozemků a obyvatele přilehlých nemovitostí, protože bude znamenat každodenní nájezdy 1 500 osobních a desítek nákladních automobilů. Stavební řízení by se navíc kromě námitek místních muselo vypořádat i se skutečností, že plánovaný hobbymarket by měl vyrůst v rozporu s brněnským územním plánem. Výsledek řízení by byl pro Bauhaus zřejmě nepříznivý, firma ale od takzvaného autorizovaného inspektora získala certifikát, který jí umožňuje jinak povinné stavební řízení obejít.

„Je to vydáno v rozporu se zákonem, autorizovaný inspektor se totiž vůbec nezabýval účastníky řízení a certifikát vydal v rozporu s územním rozhodnutím magistrátu,“ řekla Deníku Referendum Petra Štěrbáková-Täuberová ze sdružení Klidné Ivanovice. Certifikát totiž sice opravňuje ke stavbě a nahrazuje stavební povolení, ovšem pouze pro bezproblémové stavby. „Proti stavbě Bauhausu ale byly podány žaloby a námitky, takže o bezproblémové stavbě opravdu nelze hovořit,“ uvedla Štěrbáková-Täuberová.

Autorizovaný inspektor měl tedy správně vzít v úvahu námitky místních. Už v sociologickém průzkumu z roku 2006 se ale 73 % místních vyjádřilo k plánované stavbě Bauhausu negativně. Podle tiskové zprávy, kterou místní vydali společně s ekology z Nesehnutých, navíc Bauhaus společně s najatým inspektorem pouze použili stará vyjádření dotčených úřadů a majitelů sítí a jiné infrastruktury z jiného, dva roky starého správního řízení, která pro nynější plánovanou stavbu nejsou relevantní.

Místní obyvatele navíc nepodržel místní stavební úřad, který se odvolává na to, že není nadřízeným orgánem autorizovaného inspektora, a proto s jeho certifikátem nemůže nic dělat. Ministerstvo pro místní rozvoj, pod které autorizovaný inspektor patří, ovšem ivanovické odkazuje zpět na stavební úřad s tím, že o stavebním povolení nerozhoduje. „Odkazují nás jeden na druhého,“ komentovala to Štěrbáková-Täuberová.

Perspektivy místních obyvatel tak jsou tristní: cítí se podvedeni a nemohou se domoci práva. „Budeme trpět dopravou a před okny se nám má tyčit obrovský hypermarket. V naší těsné blízkosti mají být skladovací prostory Bauhausu. To obnáší přijíždění a odjíždění velkých nákladních vozidel, vykládka zboží včetně stavebního materiálu a s tím vším pochopitelně související hluk, prach, zápach nafty... Měli jsme právo se účastnit. Je to nespravedlivé,“ komentovala v tiskové zprávě situaci Ladislava Bartošová z ivanovické Meduňkové ulice.

Místní sice podali proti výstavbě Bauhausu žaloby, Štěrbáková-Täuberová ale přiznává, že soudy jim mohou dát zapravdu třeba i poté, co bude ivanovický Bauhaus dávno v provozu. „Ani tak ten boj nevzdáváme,“ dodala Štěrbáková-Täuberová.

Další informace:
Nesehnutí - informace o aktivitách Bauhausu v Ivanovicích


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.