Kvůli smrti konžského aktivisty byl odvolán policejní ředitel

Policejní ředitel Demokratické republiky Kongo John Nimbu byl suspendován a několik dalších policejních činitelů bylo zatčeno za podezření z vraždy prominentního bojovníka za lidská práva Floriberta Chebeyi.

(rbs)

08.06.2010 12:52

Floribert10

Chebeya byl jedním z nemnoha konžských aktivistů, kteří za dodržování lidských práv bojovali i během poslední občanské války. Foto archiv VoV. Foto archiv VoV

Demokratická republika Kongo suspendovala policejního ředitele a zatkla několik policejních činitelů jako důsledek vyšetřování vraždy prominentního konžského bojovníka za lidská práva Floriberta Chebeyi. Ten byl minulý týden nalezen mrtvý ve svém voze v ulicích hlavního města Kinshasy.

Krok konžské vlády přišel poté, co velitel speciálních policejních jednotek Daniel Mukalay prohlásil, že za vraždu, která byla mezinárodní komunitou ostře odsouzena, je zodpovědný policejní ředitel John Numbi. Prezident Joseph Kabila je dle prohlášení ministra vnitra odhodlaný „vnést do případu světlo“.

„Předběžné výsledky vyšetřování vedly k výslechům a zatčení některých policejních činitelů,“ prohlásil v nedělním televizním projevu ministr vnitra Adolphe Lumanu. Nejmenovaný zdroj blízký prezidentu Kibalovi agentuře AFP řekl, že policejní ředitel John Numbi je nyní v domácím vězení.

Sedmačtyřicetiletý Chebeya, který vedl lidskoprávní organizaci Hlas bezhlasých (VSV – Voix des Sans Voix), byl nalezen mrtvý ve středu 2. června, připoutaný k sedadlu svého auta v západní části hlavního města Kinshasy. Jeho osobní řidič je stále nezvěstný.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun tento týden označil Chebeyu za průkopníka lidských práv ve středoafrické zemi, kterou v posledních deseti letech zpustošily dvě občanské války. Chebeya se věnoval snahám o hlubší demokratizaci země a prosazování lidských práv již od osmdesátých let. Organizace VSV, kterou založil v roce 1983, bojuje proti sociální nespravedlnosti a represi opozičních politických kandidátů. Chebeya byl v minulosti pravidelně zatýkán a vyslýchán, naposledy v březnu roku 2009.

„Ať byla situace jakákoliv, nikdy se před ní nesehnul,“ řekl jeden z Chebayových přátel agentuře AFP. „Vzal na sebe veškeré riziko, aby zabezpečil poctivý chod země a spravedlivé rozdělování národního bohatství.“

Více než padesát aktivistických hnutí a lidskoprávních organizací po celém světě, včetně Amnesty International a Human Rights Watch, požadovalo v dopise zaslaném prezidentu Kabilovi nezávislé vyšetření Chebeyovy smrti. Podobné požadavky přišly od Evropské unie, OSN nebo Spojených států.

Další informace:
AFP Police chief suspended in connection with rights activist's murder


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.