V čele lidovců vystřídala Svobodu Šojdrová - dočasně

Na předčasném sjezdu ovšem na předsedkyni strany kandidovat nechce, volá po nových tvářích. Podle rezignujícího Svobody by mohla stačit i tvář stará, ale důvěryhodná.

(čtk)

06.06.2010 17:14

329199

Střídání stráží. Cyrila Svobodu do předčasného sjezdu nahradí místopředsedkyně Michaela Šojdrová. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Lidovce povede do sjezdu první místopředsedkyně Michaela Šojdrová, která to potvrdila novinářům během nedělní celostátní konference KDU-ČSL. Na sjezdu KDU-ČSL, který by se měl konat ještě před komunálními volbami, na místo předsedkyně ale kandidovat nehodlá. Dnešní odstoupení dosavadního předsedy Cyrila Svobody je podle ní symbolickým vyjádřením zodpovědnosti celého předsednictva.

„Cyril Svoboda vzal zodpovědnost na sebe, myslím, že to je správné, a členové předsednictva vyjádřili svoji sebereflexi, že bereme zodpovědnost i na sebe. Já sama jsem řekla, že nebudu kandidovat na funkci předsedkyně, protože se cítím za volební neúspěch zodpovědná,“ řekla Šojdrová s tím, že se zároveň cítí zodpovědná i za dovedení strany k předčasnému sjezdu.

Kromě podzimního termínu sjezdu Šojdrová na konferenci rovněž navrhla, aby byli převoleni i delegáti sjezdu. Změna by měla podle ní nastat nejen v nejvyšším vedení, ale i ve vedení základních organizací.

Rezignující Svoboda novinářům řekl, že se chce vrátit k diplomacii a že svůj tip na nového předsedu neprozradí, ale že to nemusí být zcela nová tvář. „Jde totiž o to, aby to byl člověk, kterému lidé uvěří, že je skutečně autentický, protože my jsme ztratili naše tradiční hlasy a zároveň se nám nepodařilo získat hlasy nerozhodnutých voličů,“ řekl. Podle Svobody je nutné nyní udělat vážné kroky k revitalizaci strany.

Po prohraných volbách mají lidovci v parlamentu jen čtyři senátory. Neúspěch má podle Svobodových vnitrostranických kritiků umožnit generační obměnu ve vedení. O kandidaturu zatím projevili zájem známí politici KDU-ČSL, například bývalý místopředseda David Macek a bývalý poslanec a mluvčí lidovců Jaroslav Orel. Média spekulují i o europoslankyni Zuzaně Roithové a o vdově po někdejším předsedovi strany Věře Luxové.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.