Nečas bude možná devátým premiérem

Mužů v čele českých vlád bylo již osm, žena žádná. Petr Nečas může být devátým. Zde přehled dosavadních kabinetů včetně koaličních partnerů, délky jejich vlády a počtu hlasů ve sněmovně.

(čtk)

04.06.2010 11:05

325833_mediafax_mikulas_krepelka

Prohrál volby. Přesto bude zřejmě vládě předsedat. Petr Nečas. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Václav Klaus (narozen 19. června 1941)
Jako šéf ODS předsedal dvěma vládám v letech 1992-1997. První vláda samostatné ČR (2. července 1992-4. července 1996; demise 2. července 1996) byla jmenována ještě v době federace a tvořili ji ministři za ODS, KDU-ČSL, ODA a KDS. Koalice měla 105 poslanců. Druhou Klausovu vládu (4. července 1996-2. ledna 1998; demise 30. listopadu 1997) pak tvořila koalice ODS, KDU-ČSL, ODA, která však měla jen 99 poslanců. Z povolebních jednání si opoziční ČSSD odnesla křeslo předsedy sněmovny pro Miloše Zemana výměnou za podporu vlády.

Josef Tošovský (narozen 28. září 1950)
Tošovského úřednická vláda (17. prosince 1997-22. července 1998; demise 17. července 1998) vznikla po demisi Klausovy vlády a měla za úkol dovést Česko k předčasným volbám. Tehdejší guvernér ČNB Josef Tošovský sestavil vládu z nestraníků, zástupců KDU-ČSL, ODA a ODS (ti posléze přešli k Unii svobody).

Miloš Zeman (narozen 28. září 1944)
Tehdejší šéf ČSSD předsedal menšinové jednobarevné vládě ČSSD (17. července 1998 - 15. července 2002; demise 12. července 2002), jejíž vznik umožnila tzv. opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS.

Vladimír Špidla (narozen 22. dubna 1951)
Vytvořil koaliční vládu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU (12. července 2002 - 4. srpna 2004; demise 1. července 2004), která měla ve sněmovně nejtěsnější většinu 101 poslance.

Stanislav Gross (narozen 30. září 1969)
Stál v čele druhé vlády koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU (26. července 2004 - 25. dubna 2005; demise 25. dubna 2005), která vznikla po demisi Špidlova kabinetu.

Jiří Paroubek (narozen 21. srpna 1952)
Stejně jako jeho dva předchůdci stál v čele vlády koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU (25. dubna 2005 - 4. září 2006; demise 16. srpna 2006), která vznikla po demisi Grossovy vlády.

Mirek Topolánek (narozen 15. května 1956)
Jako šéf ODS předsedal dvěma vládám v letech 2006 - 2009. Poprvé (16. srpna 2006 - 9. ledna 2007; demise 11. října 2006) se jednalo o menšinový kabinet složený z ministrů ODS a nestraníků. Kabinet však nezískal důvěru sněmovny a musel podat demisi. Druhá Topolánkova vláda (8. listopadu 2006 - 8. května 2009; demise 26. března 2009) byla koaliční vládou ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Na počátku měla ve sněmovně pouze 100 poslanců a důvěru získala díky dvěma poslancům zvoleným za ČSSD. Loni 24. března sněmovna vládě vyslovila nedůvěru a Topolánek podal demisi.

Jan Fischer (narozen 2. ledna 1951)
Úřednická vláda Jana Fischera byla jmenována 8. května 2009 (premiér byl jmenován 9. dubna 2009), šlo o vládu nestraníků, jejímž úkolem byla správa země do předčasných parlamentních voleb na podzim 2009, vzhledem k jejich nekonání do řádných voleb v květnu 2010. Ministry do ní navrhly ODS, ČSSD a Strana zelených.

Petr Nečas (narozen 19. listopadu 1964)
Prezident Václav Klaus v pátek pověřil lídra ODS Petra Nečase jednáním o sestavení většinové vlády. Učinil tak poté, co ho Nečas seznámil s plánem ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vytvořit většinový kabinet. Nečas by se tak mohl stát devátým premiérem samostatné ČR.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.