Ekologové ocenili kanadské řetězce za bojkot ohrožených druhů

Hlavní kanadské supermarkety přestaly prodávat rybolovem ohrožené a nešetrně chované druhy mořských živočichů. Od organizace Greenpeace si za to vysloužily vzácné ocenění.

(rbs)

03.06.2010 19:51

3362790282_46ec50dc2f

Světové populaci tuňáka modroploutvého hrozí vylovení do třiceti let. V Kanadě se naštěstí příliš neprodává. Foto Tom Puchner, flickr.com

Hlavní kanadské obchodní řetězce obdržely neobvyklé uznání od ekologické organizace Greenpeace za omezení prodeje „nešetrně lovených nebo chovaných“ mořských plodů. Osm kanadských obchodů Greenpeace ocenila přímo za snahu o trvalou udržitelnost mořských druhů, které kupují a prodávají.

V prohlášení, jež Greenpeace rozeslala tisku, se doslova píše: „Na nátlak organizací pro ochranu životního prostředí a veřejnosti“ prodejci přijali trvale udržitelnou politiku pro své dodavatele mořských plodů a zastavili prodej až patnácti „nešetrně lovených a chovaných“ druhů mořských živočichů. Patří mezi ně kupříkladu lovem ohrožené atlantské hřebenatky nebo lososy z farem, které údajně kontaminují mořské ekosystémy.

Podle ekologů by nyní řetězce měly jít dále. „Supermarkety ukončily prodej některých žraloků, rejnoků či tuňáka modroploutvého - ohrožených druhů, které však nejsou v Kanadě příliš prodávané. Nyní by se měly zaměřit na ukončení prodeje dalších druhů, které si naopak zákazníci oblíbili,“ uvedla koordinátorka kampaně Greenpeace pro oceány Beth Hunterová pro AFP.

Nejlepší hodnocení od Greenpeace obdržel řetězec Overwaitea. Podle ekologů nejen zastavil prodej ohrožených druhů, ale též začal s aktivní propagací iniciativ za trvale udržitelný rybolov u svých zákazníků i dodavatelů.

Další informace:
AFP Canada supermarkets curb 'destructively fished' seafood


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.