Bakala daroval před volbami ODS, TOP 09 a VV 28,5 milionu korun

Sponzorováním pravice chce bojovat proti „sílícímu populismu“ a „zadlužování země“, které měly v programu „některé politické strany“. ČSSD Bakalu kritizovala kvůli kauze bytů OKD.

(čtk)

02.06.2010 17:20


Spoluautor: Jan Miessler

313091

Zaorálek označil Bakalu za gaunera a soud proti tomu nic neměl. Bakala potom podpořil téměř třiceti milióny pravicové soupeře ČSSD. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Finančník Zdeněk Bakala dnes oznámil, že před volbami daroval ODS, TOP 09 a VV dohromady 28,5 milionu korun. Rozhodl se je prý podpořit proto, že před volbami nabídly odpovědné politiky s reformním programem. „Svým veřejným přihlášením k podpoře jmenovaných stran chci zahájit otevřenou debatu o férovém způsobu financování politických stran v České republice," napsal Bakala v prohlášení zaslaném ČTK.

Občanští demokraté dostali od Bakaly 15 milionů korun, TOP 09 7,5 milionu korun a Věci veřejné šest milionů korun.

„V posledních týdnech před volbami jsme byli u některých politických stran svědky sílícího populismu, ve volebních programech jsme mohli vidět mnoho cest k dalšímu zadlužování země,“ vysvětlil své motivy Bakala. Podle něj bylo nutné vydat se jinou cestou, než jakou šlo v minulosti například Maďarsko nebo Řecko.

Uvedl také, že chce ve své podpoře a výpomoci pokračovat, a napomoci tak vytvoření platformy, na jejímž základě by bylo možné otevřeně podporovat politické strany a osobnosti. „Taková podpora by nebyla vázána přímo na některou konkrétní stranu či hnutí; klíčem k ní je prosazování rozumné, odpovědné, demokratické a liberální politiky," stojí v Bakalově prohlášení.

Vůči jedné konkrétní straně se ale Bakala vyhraňuje kvůli takzvané kauze bytů OKD, s Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), který kvůli bytům Bakalu označil za gaunera, se dokonce soudil. Soud dal sice v květnu Zaorálkovi za pravdu zamítnutím Bakalovy žaloby, ten ale prohlásil, že se chce odvolat.

Za gaunera označil Zaorálek Bakalu v souvislosti s asi 45 tisíci byty na Ostravsku, které Bakalova firma získala i s nájemníky s podmínkou, že jim později tyto byty přednostně a podobně výhodně prodá. Prodat byty nájemníkům později slíbil dokonce i Bakala osobně, jeho firma ale následně tuto smluvní podmínku jednostranně vypověděla, protože chce s byty hospodařit sama.

Devětačtyřicetiletý Bakala je mimo jiné spoluvlastníkem společnosti NWR (New World Resources), která vlastní doly OKD, patří mu také Hospodářské noviny a Respekt, které krátce před volbami označil bývalý tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek za pravicové a odmítl s nimi spolupracovat.

Americký časopis Forbes Bakalu umístil na žebříček nejbohatších lidí světa, kde zaujal s odhadovaným majetkem 1,2 miliardy dolarů (asi 22,6 miliardy korun) 828. místo – patří tedy mezi tisíc nejbohatších lidí na světě.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Samu_v_montmartre

Ivan Štampach - religionista, Praha 4

Čtvrtek, 3.Června 2010, 06:40:55

Vida,Věci veřejné, včera ještě gráloví rytíři spravedlnosti, obhájci čisté politiky a dnes dinosauři? Neříká se tomuto politická korupce? Odlišná jen tím, že je bezostyšně veřejná?

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.