Etiopská vládnoucí strana získala ve volbách totalitní většinu

Strana současného premiéra Zenawiho a její spojenci získali v nedělních volbách do parlamentu více než devadesát devět procent hlasů. Opoziční předák Hailu Shawl prohlásil, že volby nebyly spravedlivé a požaduje jejich opakování.

(rbs)

26.05.2010 16:20

Meles_zenawi

Ve vztahu k demokracii lze etiopský režim směle srovnávat například s kubánským. Zde karikatura premiéra Zenawiho na alegorickém voze. Foto archiv Asmera.nl

Lidová revoluční demokratická fronta (EPRDF) vládnoucí Etiopii od roku 1991 získala v nedělních parlamentních volbách přes devadesát devět procent hlasů. Opozice by podle předběžných výsledků měla obsadit pouze dvě z 547 křesel. V noci z úterý na středu o tom informovaly zpravodajské agentury.

Jednoznačný výsledek voleb zdůraznil již dříve kladené otázky ohledně jejich regulérnosti. Předseda jedné z opozičních stran Hailu Shawl se nechal rovnou slyšet, že volby spravedlivé nebyly a že je potřeba je neprodleně zopakovat. Během kampaně údajně docházelo k zastrašování opozičních voličů, kandidátům mělo být vyhrožováno i v průběhu samotných voleb.

„Proces voleb nebudoval demokracii, ale byl krokem zpět,“ řekl Shawl v rozhovoru agentuře AP.

Ke kritice se připojili i mezinárodní pozorovatelé z EU a Spojených států. Dle Thijse Bermana, jenž vedl jednu z pozorovatelských skupin, byly samotné volby klidné a dobře zorganizované, počet stížností na případy zastrašování si ale pozornost zaslouží. Slovy „Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovni více,“ odsoudil Berman i úroveň předvolební kampaně obecně.

Představitelé vítězné strany, mezi něž náleží i současný premiér Meles Zenawi, všechna obvinění odmítají.

BBC, Reuters i další agentury srovnávají letošní výsledky s posledními volbami v roce 2005, ve kterých opozice značně posílila, třebaže jejich regulérnost byla zpochybňována daleko hlasitěji. Při opozičních protestech v roce 2005 zemřelo na dvě stě lidí, většinou po zásahu bezpečnostních složek. Zenawi po zveřejnění předběžných výsledků v hlavním městě Addis Abebě prohlásil, že podobné protesty nebudou letos „vůbec tolerovány".

Podle komentáře listu Guardian připravilo půdu pro letošní vítězství Zenawiho strany právě zatýkání opozičních vůdců a jejich vyhánění do exilu, které následovalo po volbách před pěti lety. Takřka totalitní náskok, s jakým EPRDF vyhrála, je ale i tak překvapivý.


Další informace:
The Guardian Unease over extent of ruling party's landslide in Ethiopia
BBC News Ethiopia opposition leader Hailu Shawl calls for rerun


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.