Sto prvních kroků vlád ODS a ČSSD, každá prý půjde jinam

V hodinovém sledu po sobě představili ve středu předsedové ODS a ČSSD, Petr Nečas a Jiří Paroubek, co udělají jimi vedené vlády po volbách. Tedy pokud vyhrají volby a sestaví kabinet s důvěrou Sněmovny.

(red)

26.05.2010 12:55


Spoluautor: ČTK

323601_mediafax_mikulas_krepelka

Prvních sto kroků má vést jinam. Ledaže pak by se cesty spojily. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Volební lídr ODS Petr Nečas představil ve středu pětatřicet záměrů, které plánuje splnit už v prvních sto dnech své případné vlády, která, ač dosud neexistující, má již v ODS marketingové jméno: „rozpočtové odpovědnosti". V čele seznamu jsou snahy zkrotit schodek rozpočtu – přijetí takzvané finanční ústavy a zřízení Národní rozpočtové rady, přijetí zákona o vyrovnávání rozpočtů, snížení letošního schodku rozpočtu a návrh úsporného rozpočtu na rok 2011.

S obdobným typem prohlášení přišli vzápětí i sociální demokraté, když zveřejnili pro prvních sto dní svých patnáct kroků. Mezi opatřeními ČSSD je slib rozpočtu pro rok 2011 s deficitem pod 4,8 procent hrubého domácího produktu, vznik strategií pro boj s nezaměstnaností, pro obnovu hospodářského růstu a schválení Národního programu boje proti korupci.

Nečas se zmínil například o boji se zneužíváním sociálních dávek, podpoře rodiny, snaze zajistit nová pracovní místa či vyšších trestech pro politiky a úředníky při korupčním chování. Mezi prioritami je i zrušení tří ministerstev. Podmínkou výplaty dávek by podle Nečase měla být účast v rekvalifikačním programu či vzdělávacím kurzu. Z dávek by mohly být strhávány například dluhy či pokuty. ODS také zvažuje výplatu dávek v hmotné nouzi v částečně nepeněžní formě.

„Mohu jasně potvrdit, že programové prohlášení případné vlády sociální demokracie nikdy nebude obsahovat například zavádění plateb u lékaře, školného, privatizaci nemocnic, zdravotních pojišťoven a důchodového systému," uvedl naopak ČTK v
tiskové zprávě předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Sociální demokraté by v první stovce dní svého vládnutí předložili zákon rušící všechny poplatky ve zdravotnictví, zákonem by obnovili proplácení prvních tří dnů nemocenské a umožnili letošní vyplacení jednorázového příspěvku seniorům označovaného za třináctý důchod.

„(ODS) zavede pro politiky finanční disciplínu a rozpočtovou kázeň. Ti politici, kteří to nebudou dodržovat, budou kráceni na platech," poznamenal ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Občanští demokraté také chtějí zabránit tomu, aby poslanci svými novelami a iniciativami zvyšovali schodek rozpočtu. Zda se to týká i poslaneckého pomníkování, neuvedl.

Také sociální demokraté chtějí čelit nárůstu veřejného dluhu. Plánují zřídit Regulační a cenový úřad, který by reguloval elektrárenství, vodárenství, plynárenství, telekomunikace i bankovnictví. Změnu chce ČSSD u sazby daně z příjmu, kde by měla být obnovena daňová progrese.

Lídr moravskoslezské kandidátky ODS Pavel Drobil připomněl návrhy na slevy podnikatelům ze sociálního pojištění, pokud vytvoří nová pracovní místa. „Zpřísníme postihy zaměstnavatelů za nelegální zaměstnávání," podotkl.

V programu pro prvních sto dní vlády ČSSD je i snaha o zavedení přímé volby prezidenta, hejtmanů krajů a pražského primátora.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.