První soud o poplatky: Platit musí lidé, ne kraje

Olomoucká záchranná služba porušila zákon, když si nechala proplácet zdravotnické poplatky od Olomouckého kraje. Rozhodl o tom středočeský krajský soud s tím, že podle zákona musí regulační poplatek jednoznačně uhradit pojištěnec.

(čtk)

21.05.2010 18:44

Rath

Snaha krajů rušit zdravotnické poplatky svépomocí naráží na soudy. Foto Michaela Feuereislová, kr-stredocesky.cz

Podle středočeského krajského soudu musí hradit regulační poplatky pojištěnci. Tak to ukládá zákon.

Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Soud podle ní zamítl žalobu záchranné služby proti kladenské pojišťovně, která zdravotnickému zařízení za toto jednání udělila pokutu.

Proti rozhodnutí krajského soudu si záchranná služba může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

„V případě, že by bylo umožněno platit regulační poplatek za pojištěnce jakémukoliv subjektu, ztratil by svůj smysl, pro který byl zákonem zaveden," vysvětlil své rozhodnutí podle Steinerové soud. Smyslem poplatků je totiž podle soudu zejména omezení zbytečných návštěv zdravotnických zařízení a předepisování zbytečných léků. Jedná se pravděpodobně o první soudní rozhodnutí ohledně zdravotnických poplatků ve věci samé.

„K porušení zákona dochází v případech, kdy hradí regulační poplatky kraj, podle rozhodnutí senátu krajského soudu v Praze hned dvakrát," uvedla Steinerová. Poplatek za prvé není zaplacen v uložené lhůtě, tedy při poskytnutí zdravotní péče. Kraj totiž peníze posílá až poté, kdy dostane od záchranné služby hromadné vyúčtování. Za druhé pak poplatek neplatí osoba stanovená zákonem.

Pokud by mohl peníze hradit kraj, zákonodárce by to podle soudu v zákoně výslovně uvedl.

Kraj také podle krajského soudu porušuje svoji povinnost využívat svěřené peníze účelně a hospodárně. „Dochází k nezákonnému rozdávání finančních prostředků, které jsou určeny pro obyvatele celého kraje, a to jednotlivcům, bez jakéhokoli zákonného podkladu a na úkor všech obyvatel určitého kraje," vysvětlila mluvčí.

Olomoucká záchranná služba dostala za nevybírání poplatků pokutu od zdravotní pojišťovny z Kladna. Proti rozhodnutí se nejprve odvolala k rozhodčímu orgánu pojišťovny, následně podala žalobu. Soud v dubnu žalobu zamítl.

Soudy zatím rozhodovaly převážně v případech žalob soukromých lékáren na ochranu proti nekalé soutěži. Zařízení se domáhala zákazu vyplácet peníze za poplatky v krajských lékárnách pomocí předběžného opatření. V případě lékárny v Mladé Boleslavi rozhodl v září loňského roku takto již pravomocně Vrchní soud v Praze. Podle něj nesmí Středočeský kraj poskytovat prodejně léků účelové dary.

Lékárníci také zvažují, že budou podávat žaloby na náhradu škody. Budou po krajích chtít peníze, které neutržili proto, že jejich zákazníci šli do krajské lékárny, kde nemusejí platit poplatek. Cestu takových individuálních žalob už doporučilo i Grémium majitelů lékáren.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.